Rusija i Srbija jačaju vojnu saradnju

Izvor: Vesti-online.com, 19.Okt.2010, 19:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusija i Srbija jačaju vojnu saradnju

Načelnik Oružanih snaga ruskog Generalštaba, general armije Nikolaj Makarov i načelnik Generalštava Vojske Srbije, general potpukovnik Miloje Miletić istakli su danas u Beogradu da postoje mogućnosti za unapređenje bilateralne vojne saradnje u obostranom interesu.

Makarov i Miletić su istakli da će buduća vojna saradnja biti opredeljena ka vojno- tehničkoj, kao i razmeni iskustava u oblasti diverzantskih, padobranskih i obuke drugih specijalnih jedinica.

Miletić >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << je podsetio da Vojska Srbije raspolaže velikom količinom borbenih sistema i naoružanja koji potiču iz bivšeg Sovjetskog Saveza, naglašavajući da je oblast servisiranja te opreme takođe, jedan od oblika unapređenja buduće saradnje.

Miletić i Makarov podsetili su na istorijski dobre prijateljske odnose dva naroda i dve države, ukazavši da je u prethodnih nekoliko godina nivo vojno - tehničke saradnje bio nedovoljno razvijen.

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije je istakao da poslednjih nekoliko godina razvoj vojno vojnih odnosa između Srbije i Rusije nije pratio razvoj odnosa u ostalim oblastima.

Miletić je izrazio očekivanje da će poseta Makarova dati novi ton vojnoj saradnji dve države i da će doprineti unapređenju odnosa na vojnom planu. On je istakao da je Vojska Srbije zainteresovana za saradnju u obuci i školovanju oficira kao i učešću starešina na kursevima iz oblasti protivterorističkih kao i izviđačkih aktivnosti.

"Zajednička obuka protivterotističkih timova specijalnih jedinica kao i obavestajno izviđačkih i padobranskih jedinica, razmena oficira uz širok spektar vojno ekonomske i saradnje u oblasti vojnog zdzdravstva" su oblasti saradnje za koje je zainteresovana Srbija, rekao je Miletić.

Makarov je podsetio da je u "zadnjih nekih deset godina" došlo do pauze u odnosima između Srbije i Rusije i da to moramo nadoknaditi ističući da se "nivo naše vojno tehničke razvija ali nedovoljno".Prema njegovim rečima, postoje neki zajednički problemi koje treba rešiti i razvijati odnose u vojnoj sferi a vojno tehničku saradnju podići na viši nivo.

On se založio za što bližu saradnju sa srpskim oružanim snagama ukazujući i na zajedničko rešavanje problema modernizacije naoružanja i vojne opreme kojima raspolaže Vojska Srbije.

"Postoji mogućnost da isporučimo našu tehniku, a ono našta smo usredsređeni je saradnja "sa punom krvlju i otvorenog srca" sa srpskim narodom", rekao je Makarov.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.