Izvor: Studio B, 02.Jun.2015, 10:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rubrika "Pet pitanja pet odgovora"
Palilula, Borča Pretok - gledateljka se žali na one vlasnike kućnih ljubimaca koji svoje neželjene ljubimce izbacuju iz kola; kaže da je gledala kako se izbacuju štenad, mačke, a jednom i zec.
Kada je zapisala reg. broj tablica vozila neodgovornih vlasnika i to prijavi policiji, odgovoreno joj je da oni za to nisu nadležni. Gledateljka pita ko je nadležan; kome prijaviti te ljude i na koji način ih kazniti?
Opisano ponašanje kažnjivo je po Zakonu o dobrobiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << životinja („Sl. glasnik RS", br. 41/2009) jer u čl 7 jasno piše:
Zabranjeno je: 1) zlostavljati životinju; 2) napustiti i odbaciti životinju čiji opstanak zavisi neposredno od čoveka;
Ovaj Zakon predviđa i kaznene odredbe (čl. 82, 83, 84 i 85), a inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ovog zakona i propisa donetih na osnovu njega vrši Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine preko veterinarskih inspektora Uprave za veterinu.
Kontakti sa sajta www.vet.minpolj.gov.rs:
Tel. dežurnog veterinara 011/6656-012; u dane vikenda i državnog praznika prijave od strane građanstva primaće dežurni veterinarski inspektor na telefon 011/66-56-015 od 7.30 do 15.30 časova; mejl: rvi.beograd@minpolj.gov.rs
- Tačno je da u opisanom slučaju policija nema ovlašćenja o, ali po Krivičnom zakoniku RS jeste nadležna u slučaju ubijanja i zlostavljanja životinja:
Član 269: Ko kršeći propise ubije, povredi, muči ili na drugi način zlostavlja životinju kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine (i dalje).






