Izvor: Politika, 04.Okt.2011, 13:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Romvil” osvetljen, bandere opet obijene
Stanovnici nehigijenskog naselja pored „Belvila” ponovo priključili kablove na stubove javne rasvete, saobraćajnu signalizaciju, opremu Železničke stanice Novi Beograd i imovinu „Telekoma Srbija”
Samo tri dana pošto su gradske komunalne službe u nehigijenskom naselju zvanom „Romvil” (u neposrednoj blizini „Belvila”), zaplenile desetak kilometara kabla kojim su stanovnici baraka krali struju – ponovo su „nikli” nelegalni priključci. Sakupljači sekundarnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << sirovina koji ovde žive opet su se prikačili na bandere i druge izvore napajanja u Ulici Jurija Gagarina i okolnim saobraćajnicama, uprkos tome što su komunalci zavarili poklopce na stubovima javne rasvete.
– Bežite odavde, zašto slikaš? Ko vas je poslao? – dobacuje neko iz grupe sredovečnih muškaraca, dok pokušavamo da utvrdimo u kom pravcu se protežu kablovi, privezani za bandere. To nije lako, jer su kradljivci struje vremenom razradili strategiju kako da žice koje vode do njihovih domaćinstava budu što manje primetne. Jedna od najpopularnijih metoda je da ih provuku ispod kocki kojima je pokriven trotoar u okolnim ulicama. Drugi način je da ih prekriju tepisima i starim ponjavama, a potom ih ukopaju u zemlju pre nego što drugi kraj stigne do „krajnjeg korisnika”. Krađe kilovata nije pošteđena ni obližnja pruga,Železnička stanica Novi Beograd, semafori, signalizacija pored šina, kao ni imovina „Telekoma Srbija”.
Ne plašeći se ni strujnog udara, kratkog spoja ili požara, kradljivci pod okriljem noći za ove instalacije privezuju stare kablove koji čak nemaju ni valjanu izolaciju. Žice se često nalaze i u blizini vode koju stanovnici udžerica crpu sa obližnjih hidranata.
Ispod železničkog nadvožnjaka, Romi koji tu žive podigli su i improvizovanu kafanu, koja se napaja strujom namenjenom Železničkoj stanici. Ovde su kablovi vidljivi i sa ulice, vise sa krajeva nadvožnjaka i spuštaju se direktno do krovova. Primetno je da vlasnici „divljih” priključaka sijalice ne gase čak ni danju...
Osim što zbog masovne krađe struje javna rasveta i svetlosna signalizacija na pruzi i putu u ovom kraju često ne rade, ni saldo gubitaka nije zanemarljiv – u poslednja tri meseca, čak 20 miliona dinara.
----------------------------------------------
U EDB-u očekuju pomoć policije
Predstavnici „Elektrodistribucije Beograd” već duže vreme upozoravaju da se žitelji naselja kraj „Belvila” nelegalno kače na njihovu mrežu. Kao što ih nije iznenadilo da je u rutinskoj kontroli nađeno desetak kilometara kablova za krađu struje, ne čudi ih ni da su stanovnici „Romvila” preko noći sve vratili u „pređašnje stanje”.
– Krađu struje redovno prijavljujemo policiji. Naše preduzeće mora da brine o održavanju mreže, ne možemo mi svaki čas da trčkaramo u „Romvil”, sečemo im kablove i igramo se mačke i miša sa njima, jer čim im okrenemo leđa oni se ponovo priključe – ističe Sandra Alagić, portparol EDB-a.
U komunalnoj policiji kažu da su krajem prošle nedelje obišli nehigijensko naselje kod „Belvila” i da će taj kraj ubuduće kontrolisati, ali isključivo kada im to naloži gradska vlast.
----------------------------------------------
Kradljivci bakra ućutkali telefone u Žarkovu
Osim struje, na meti kradljivaca imovine javnih preduzeća su i bakarni kablovi. Tako je bilo i u noći između nedelje i ponedeljka, kada su poharane instalacije „Telekoma Srbija” u Žarkovu. Oko 2.500 korisnika u ulicama Platana, Lipa, Crvenih hrastova, Brezovoj, Borovoj, Bitoljskoj, Partizanskih voda i Žitomislićkoj ostalo je bez signala fiksne telefonije i drugih „Telekomovih” usluga.
– Samo u toku ove godine pretrpeli smo direktnu štetu veću od trideset miliona dinara, plus izgubljeni prihodi u periodu kada nismo mogli da pružamo usluge. Nažalost, trpeli su i građani i firme – naglasili su u „Telekomu”, dodajući da je poslednja krađa kablova pre ove bila u septembru u Borskoj ulici.
N. B. – D. J. S.
objavljeno: 04.10.2011.

















