Izvor: B92, 29.Jun.2013, 17:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rohani smanjuje tenzije sa svetom
Teheran -- Novoizabrani iranski umereni predsednik Hasan Rohani obećao je danas da će sprovesti politiku "konstruktivne interakcije" sa svetskim silama.
Rohani je rekao da želi time da izgradi poverenje i otkloni tenzije, pogoršane zbog iranskih nuklearnih ambicija.
"Umerenost u spoljnoj politici ne znači ni predaju ni konfrontaciju, nego konstruktivnu i efikasnu interakciju sa svetom", rekao je Rohani u svom prvom televizijskom govoru od kada je izabran 14. juna.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />On je rekao da u umerenosti mora da se "uspostavi ravnoteža između realizma i idealizma".
Iran je u sukobu sa svetkim silama oko svojih kontroverznih nuklearnih aktivnosti i podrške režimu sirijskog predsednika Bašara al Asada.
Rohani koji je osvojio skoro 51 procenat glasova na predsedničkim izborima i zameniće na toj funkciji Mahmuda Ahmadinedžada, nije u govoru direktno pominjao ni jedno od spornih pitanja, već je rekao da će stremiti ka izgradnji poverenja i ublažiti tenzije nakon što preuzme vlast 3. avgusta.
Pod Rohanijevom administracijom "interakcija i dijalog će se bazirati na principu reciprociteta, poštovanja i obostranim interesima", rekao je on.
Rohani je bez ulaženja u detalje rekao da će se on boriti za "sva iranska prava i zahteve zemlje", preneo je AFP.
Iran insistira da su njegove nuklearne aktivnosti usmerene ka civilnoj primeni, zbog čega ima pravo da obogaćuje uranijum, čija visoko obogaćena forma može biti iskorišćena za atomsku bombu.
Zemlje Zapada i Izrael sumnjaju da se iza nuklearne aktivnosti Irana kriju vojni ciljevi.
Rohani za ravnotežu između realizma i idealizma
Izvor: Akter, 29.Jun.2013
Novoizabrani iranski umereni predsednik Hasan Rohani obećao je danas da će sprovesti politiku "konstruktivne interakcije" sa svetskim silama









