Rasipanje glasova odgovara velikim partijama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Nov.2011, 12:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rasipanje glasova odgovara velikim partijama

BEOGRAD -

Najveću korist od rasipanja glasova imaju velike stranke, ali je još uvek teško prognozirati koliki procenat glasača će se opredeliti za partije koje verovatno neće preći cenzus i imati predstavnike u parlamentu, složili su se danas u izjavama Tanjugu politički analitičari Marko Blagojević i Dejan Vuk Stanković.

"Najveću korist od rasutih glasova imaju velike partije. Što je stranka veća, to je veća i korist koju može da dobije zahvaljujući tim glasovima", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rekao je programski direktor Cesida Marko Blagojević.

Kao da nisu ni glasali

On je precizirao da rasuti glasovi ne ulaze u konačni zbir, a da građani koji su glasali za partije koje nisu prešle cenzus - kao da nisu ni glasali.

Rasipanje glasova, objasnio je Blagojević, partijama "koje ostaju u igri" može da odgovara, jer odvlači glasove njihovih konkurenata.

Blagojević je ukazao da se još ne zna koliko će partija učestvovati na izborima i koje će od njih preći cenzus, zbog čega je, dodao je, teško reći u kolikoj meri može doći do rasipanja glasova.

On je, međutim, ocenio da je situacije ranije bila "daleko gora nego što je to danas slučaj".

"Ranije se dešavalo da rasutih glasova bude i pola miliona. Na izborima 2003 , ali i 2007. godine to je bilo veoma uočljivo, dok je 2008. godine nivo rasutih glasova sveden na razumnu meru", dodao je Blagojević.

Novoformirane stranke teško preko cenzusa

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković navodi da je teško bez poznavanja rezultata utvrditi koliko će biti rasutih glasova i da je, ukoliko ima mnogo stranačkih lista na izbornom listiću, mogućnost za rasipanje glasova mnogo veća.

"Što je veća ponuda stranaka, veća je i mogućnost da se glasovi rasipaju, posebno zbog toga što je cenzus jako visok - pet odsto. Mnogi koji će se ambiciozno kandidovati na izborima neće preći cenzus, a osvojiće neke glasove i ti glasovi će onda, u skladu sa izbornim pravilima, pripasti najvećim strankama", precizirao je Stanković.

On je rekao da će tako rasuti glasovi pripasti, pre svega, onima koji osvoje prva dva i eventualno i treće mesto.

"Koliko glasova će biti rasuto, odnosno koliko stranaka neće preći cenzus, teško je u ovom trenutku prognozirati. Sigurno cenzus prelaze samo dve najveće stranke i, eventualno, još neke partije koje su za dvadesetak godina višestranačja u Srbiji napravile čvrsto biračko jezgro", rekao je Vuk Stanković.

On smatra da će novoformirane stranke, među koje je ubrojao Dveri i neke pokrete seljaka, teško preći cenzus, ako samostalno izađu na izbore, ali je i upozorio da ima i "nekih mejnstrim stranaka, kojima nije zagarantovano da će preći cenzus", ali nije precizirao o kojima se radi.

Na izborima 2008. godine učestvovale su 22 izborne liste, a osam od njih, među kojima i manjinske, ušlo je u parlament.

Stranke koje nisu prešle cenzus, njih 14, zajedno su osvojile oko tri odsto glasova.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.