Putin: Rješenje krize u Siriji u jačanju legitimne vlasti

Izvor: Nezavisne Novine, 25.Sep.2015, 09:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Putin: Rješenje krize u Siriji u jačanju legitimne vlasti

MOSKVA - Rješenje za sirijsku krizu je samo u jačanju aktuelne legitimne vlade Sirije i njenom podsticanju na dijalog, kao i pružanje pomoći u borbi protiv terorizma, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin u intervju američkoj TV (CBS) uoči odlaska na zasjedanje Generalne skupštine UN.

"Da, u pravu ste", odgovorio je Putin na pitanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << da li njegova zemlja pokušava da spase sirijsko rukovodstvo sa predsjednikom Bašarom el-Asadom na čelu, prenijele su danas agencije dio intervjua koji je američka TV postavila na internet a koji će u potpunosti biti emitovan u nedelju.

"Po mom dubokom uvjerenju, postupanje u drugom pravcu, usmjereno na rušenje legitimne vlade, stvoriće situaciju koja se može vidjeti u drugim zemljama regiona ili u drugim regionima, na primjer u Libiji, gdje su razrušene državne institucije", rekao je predsjednik Rusije, dodajući da se "na žalost, slična situacija uočava i u Iraku".

"Nema drugog načina za rješenje sirijske krize osim jačanja aktuelnih državnih institucija i pomoći njima u borbi protiv terorizma, uz istovremeno podsticanje na dijalog sa zdravim dijelom opozicije i sprovođenje reformi", kazao je Putin, a prenosi RIA Novosti.

Putin je u intervjuu za emisiju "60 minuta" CBS-a rekao da "samo sirijski narod ima pravo da rješava ko i kako će vladati zemljom".

Prenoseći izvod iz intervjua, AFP podsjeća da će se Putin slijedeće sedmice sresti sa američkim predsjednikom Barakom Obamom na marginama zasjedanja GS UN i ocjenjuje da je najnovija izjava ruskog predsjednika samo naglasila jaz između dva lidera.

Vašington insistira da je Asadov brutalan tretman sopstvenog naroda korijen uzroka sirijskog konflikta i da je omogućio pojavljivanje ekstremističke grupe "Islamska država" (IS), dok Moskva smatra da je džihadistička prijetnja nastala poslije pogrešne američke okupacije Iraka i vazdušnih napada NATO-a koji je pomagao libijskim pobunjenicima da zbace libijskog lidera Moamera el-Gadafija.

RIA Novosti podsjeća da je krajem juna Putin predložio sirijskom rukovodstvu i zemljama regiona, uključujući Tursku, Jordan i Saudijsku Arabiju, udruživanje radi borbe protiv IS, kao i da Moskva poziva međunarodnu koaliciju predvođenu SAD-om da sarađuju sa sirijskim vlastima u borbi protiv IS pod okriljem Saveta bezbjednosti UN.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.