Izvor: RTS, 23.Sep.2010, 16:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protiv politizacije ustoličenja patrijarha
Rastu tenzije pred ceremoniju ustoličenja patrijarha. Ministar Bogdanović ocenjuje da je stavljanje tog pitanja u politički konteks potpuno neprimereno. Kosovski zvaničnici izrazili želju da prisustvuju ustoličenju.
Ceremonija ustoličenja patrijarha Irinija u Pećkoj patrijaršiji nova je tačka sporenja Beograda i Prištine. Srpski zvaničnici poručili su da tu temu ne treba politizovati i da će SPC sama odlučiti koga će pozvati na ustoličenje.
Ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je da stavljanje te ceromonije u politički kontekst, kao i političko uslovljavanje, ne samo da je neprimereno, već ne doprinosi razumevanju i pomirenju Srba i Alabanca.
Bogdanović smatra da Priština zlupotrebljava ustoličenje patrijarha. Ministar kaže da jedino Srpska pravoslavna crkva, kao organizator, ima pravo da odluči kome će poslati pozivnicu, a da Euleks, koji je dobio spisak zvanica iz Srbije, ima obavezu da zaštiti zvaničnike koji dolaze u Pećku patrijaršiju.
"Osnovna kultura i norme ponašanja nalažu da se nepozvan u goste ne dolazi, bilo da se radi o zvaničnicima Srbije ili nekom drugom", rekao je Bogdanović.
Prema rečima SPC, pozivnica ide samo zvaničnicima u Beogradu. Predsednik Organizacionog odbora za pripremu svečanog ustoličenja patrijarha Irineja, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izjavio je da u Sinodu nije bilo reči o mogućnosti da na ustoličenje budu pozvani predstavnici privremenih kosovskih vlasti.
"Stav Svetog arhijerejskog sinoda je da se na svečano ustoličenje pozovu samo zvanične vlasti Srbije, svetovna lica i predstavnici država regiona i šire iz pravoslavnih zemalja", rekao je mitropolit Afilohije.
Predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiu i Hašim Tači izrazili su želju da prisustvuju ustoličenju patrijarha SPC Irineja u Pećkoj patrijaršiji, potvrdio je zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi izjavio je da Priština neće ometati nikoga, ali da predstavnici Srbije moraju da traže dozvolu kosovskih vlasti ako odluče da prisustvuju takvoj ceremoniji.




