Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Feb.2009, 19:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protestni marš Srba iz Prilužja i Plemetine zbog struje
PRILUŽJE - Srbi iz sela Prilužje i Plemetina organizovali su danas protestni marš do termoelektrane "Kosovo B" kod Obilića, kako bi skrenuli pažnju međunarodnoj javnosti i nadležnih u Prištini i Beogradu da im je od petka 20.februara isključena struja.
U Prilužju je bez struje preko 600 domaćinstava sa više od 3.500 stanovnika, dok u Plemetini ima oko 200 srpskih porodica.
Protest je u pratnji kosovske policije završen mirno, a njegovi organizatori >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su istakli da se isključenjem struje po zimskom vremenu i veoma niskim temperaturama, Srbima u ova dva sela uskraćuju osnovni uslovi za život i ugrožava perspektiva na opstanak.
Predstavnici dva sela su naveli da zvaničnici Kosovske elektroprivrede ne žele ni o čemu da razgovaraju sem o potpisivanju ugovora o plaćanju struje, niti da saslušaju predloge žitelja.
Učesnici protesta su istakli da ne prihvataju ucene predstavnika kosovskih institucija, koji, kako tvrde, po cenu humanitarne katastrofe i ugrožavanja zdravlja žitelja Prilužja i Plemetine, žele da nametnu zakone samozvane republike Kosova.
Predsednik Opštine Vučitrn smeštene u Prilužju Zoran Rakić je rekao da bi struja trebala da se plaća ali da bi prvo trebalo da se 7.000 radnika srpske nacionalnosti, koji su radili u EPS-u do 1999. godine, vrate na svoja radna mesta.
U Prilužju su u toku razgovori Srba u kosovskim institucijama i predstavnika sela.
Srbi u Prilužju i Plemetini su najavili protest i narednih dana, ako im struja ne bude uključena.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






