Projekat podrške naučnicama iz dvojezičnih sredina

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Maj.2021, 13:13

Projekat podrške naučnicama iz dvojezičnih sredina

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog predstavilo je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, projekat "Bilingvalne STEM naučnice", namenjen pripadnicama nacionalnih manjina koje žive u Srbiji i žele da se bave naukom, a govore maternji i srpski jezik.

Na skupu u Palati Srbija, kojem je prisustvovala resorna ministarka Gordana Čomić, učestvovalo je 11 bilingvalnih naučnica koje su u Srbiji završile srednje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << škole na nekom od jezika nacionalnih manjina, a kasnije su nastavile školovanje i karijeru u oblasti prirodnih tzv.STEM nauka (nauka, tehnologije, inženjerstvo, matematika).

Cilj projekta je da se razbiju predrasude o nacionalnim manjinama, promovišu srednje škole u Srbiji u kojima se nastava odvija na više jezika i osnaže devojčice i devojke iz dvojezičnih sredina u odabiru budućih zanimanja u oblasti nauke i prirodnih predmeta, kao i da se podrže žene u nauci i promovišu njihova naučna dostignuća.

Ministarka Čomić je izrazila zahvalnost mladim naučnicama na njihovom doprinosu na polju prirodnih nauka ističući da je cilj projekta da država zajedno sa udruženjima građana promoviše bilingvalne STEM naučnice.

''To je važno ne samo za vas i vašu porodicu i vaše rezultate nego i za one koji će doći posle vas'', rekla je Čomić.

Govoreći o ženama u nauci, Čomić je podsetila na Emili Du Šatlet, koja je prevela Njutna i družila se sa filozofom Volterom, kao na Hipatiju iz stare Grčke koja je poznata kao prva žena u istoriji koja se bavila matematikom, astronomijom i filozofijom.

''U razmaku od 2.000 godine, one su samo dve od mnogih žena koje su bile radoznale i koje je vodio neizdrživ motiv da saznaju odgovore o prirodi oko sebe. To nije namenjeno samo muškarcima, ali je tako izgledalo više hiljada godina. Više nije tako i žene imaju mogućnost da se ostvaruje u onomo što je najlepši deo svakog naučnog istraživanja'', rekla je Čomić.

Profesor Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Jaroslav Katona je rekao da je poslednjih nekoliko godina značajno povećana potražnja za radnom snagom iz oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike i da Srbija ima velika projekte kao što su Petnica i Centar za promociju nauke, ali da još uvek nisu mobilisani svi potencijali srpskog društva.

''U tom smislu je projekat bilingvalnih STEM naučnica dobar primer da civilni sektor i lokalna zajednica mogu da se uhvate u koštac sa velikim temama kao što su multikulturalnost, STEM discipline i položaj žena u društvu'', rekao je Katona.

Svetski dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj obeležava se od 2002.godine i slavi bogatstvo različitih kultura, ali i važnost interkulturalnog dijaloga koji treba da obezbedi mir i održivi razvoj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.