Profit srpskih banaka manji 1,5 milijardi dinara!

Izvor: Kurir, 04.Okt.2014, 07:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Profit srpskih banaka manji 1,5 milijardi dinara!

Od sedam državnih banaka, od početka godine poslovanje poboljšala samo Poštanska štedionica, dok su njih tri napravile minus od čak 1,3 milijarde dinara

BEOGRAD - Sedam državnih banaka u prvoj polovini godine prepolovilo je profit pa je njihova ukupna zarada manja za 1,5 milijardi dinara u odnosu na isti period prošle godine.

Naime, zajednički bilans banaka u kojima država Srbija ima vlasnički udeo je na polovini godine bila dobit od oko 1,4 milijarde dinara, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << dok su prošle godine u isto vreme zaradile blizu tri milijarde. Zbog ovako lošeg poslovanja upućeni procenjuju da će do decembra sve ove banke uspeti da zarade jedva dve milijarde dinara, odnosno tek 18 miliona evra.

Potonuli bilansi

Ovakvom stanju najviše je doprinelo loše poslovanje Srpske banke, koja je u prvih šest meseci 2013. imala dobit od pet miliona dinara, a ove je napravila manjak od čak 1,1 milijarde dinara! Manjak ove banke je, kako se navodi u poslednjem izveštaju o poslovanju, posledica „rashoda po osnovu indirektnih otpisa plasmana i rezervisanja“ od oko milijardu dinara. To znači da banka nije imala čvrsto obezbeđenje kredita, odnosno da je vrednost zaloge smanjena, pa banka ne može da naplati zajam koji klijent ne može da isplati. Zbog sličnih problema propale su i Razvojna banka Vojvodine i Agrobanka a država je imala trošak od 600 miliona evra.

Ali Srpska banka nije jedina kojoj ne cvetaju ruže. Od sedam banaka, samo je jedna uspela da popravi svoj rezultat u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prošle, Poštanska štedionica. Komercijalna i Čačanska su uspele da posluju pozitivno, ali im je dobit smanjena, dok su manjak napravile Dunav banka, Jubmes banka, i Jugobanka.

Jubmes banka

POBOLJŠAĆEMO REZULTATE

Slobodan Janjić, predsednik IO Jubmes banke, kaže da je poslovni rezultat posledica zatečenog stanja, a da će preduzete mere doneti pozitivne rezultate u narednom periodu.

- Obezbeđeni su kvalitetni klijenti, čiji broj svakodnevno raste. Banka je za godinu dana povećala bilansnu sumu za više od 50 odsto - naveo je on. Kurir je zatražio komentar i od Srpske i Dunav banke, koje su takođe loše poslovale, ali ga nismo dobili.

Poslovanje banaka jun 2013 - jun 2014.

banka    jun 2013.     jun 2014.

Poštanska    300     307

Čačanska    14     9,7

Komercijalna    2.600     2.400

Dunav    17      - 100

Jubmes    38     -115

Jugobanka    -1,6     8,8

Srpska    5     -1.100

* iznosi u milionima dinara

Poslovanje banaka 2012. i 2013.

banka    2012.     2013.

Komercijalna    4.500    4.600

Čačanska    57    126

Jugobanka    19    26

Poštanska    902    130

Jubmes    163    6

Dunav    30    -172

Srpska    19    -340

* iznosi u milionima dinara

Sve državne banke ukupan bilans

2012.    2013.

dobit 5,7 milijardi    dobit 4,7 milijardi

jun 2013.    jun 2014.

dobit 2,970 milijardi    dobit 1,4 milijarde

Nastavak na Kurir...



Povezane vesti

Registrovano za oko 29 odsto više privrednih subjekata

Izvor: Capital.ba, 04.Okt.2014

BANJALUKA, Od uvođenja jednošalterskog načina registracije poslovnih subjekata u Republici Srpskoj, početkom decembra prošle godine, registrovano je ukupno 698 preduzeća, od kojih su 624 društva sa ograničenom odgovornošću, podaci su Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.