Privreda u sivoj zoni

Izvor: RTS, 15.Jun.2011, 20:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Privreda u sivoj zoni

Više od 40 odsto privrednih aktivnosti u Srbiji odvija se u oblasti sive ekonomije, izjavio predsednik Privredne komoreMiloš Bugarin. Uzrok tome je nepovoljno okruženje za razvoj malih i srednjih preduzeća i nedorečeni zakoni, ocenjuje Bugarin.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin rekao je da se više od 40 odsto privrednih aktivnosti odvija u sferi sive ekonomije.

Bugarin je, otvarajući Sajam malih i srednjih preduzeća u Kraljevu, rekao da su razlog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za to nepovoljan ambijent za razvoj malih i srednjih preduzeća, kao i nedorečeni zakoni i propisi.

"Sektor malih i srednjih preduzeća, koji zauzima 99 odsto ukupnog udela srpske privrede, pokazao je neverovatnu vitalnost tokom ekonomske krize", ocenio je Bugarin.

"Taj sektor zapošljava 67 odsto ukupnog broja zaposlenih u Srbiji, proizvodi 57 odsto bruto domaće vrednosti i sa više od 50 odsto učestvuje u ukupnom izvozu", istakao je Bugarin.

Prema njegovim rečima, za privredne subjekte je najbitnije da imaju kvalitetan, predvidiv sistemski okvir za poslovanje i jasan poreski sistem.

Predsednik Privredne komore smatra da ni bankarski sistem ne podstiče razvoj malih i srednjih preduzeća, pošto komercijalne banke imaju kamate na dinarske kredite između 16 i 23 odsto, a devizni su vezani za euribor.

Drugog dana sajma biće održani susreti privrednika sa područja komora Beograda, Valjeva, Pančeva, Kragujevca, Užica i Kruševca sa privrednicima iz Kraljeva.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.