Poverenica: Mnogo ima povodljivih

Izvor: B92, 24.Jun.2015, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poverenica: Mnogo ima povodljivih

Srbija je i dalje zatvoreno i netolerantno društvo i stalno se nalazi na prekretnicama, ali nikako da krene napred, rekla je poverenica Brankica Janković.

Kako je u Kažiprstu rekla poverenica za zaštitu ravnopravnosti, mnogo ima onih koji ne poštuju norme i ljudska prava, kao i mnogo onih koji se "lako za njima povedu".

Kako je rekla, njena kancelarija će pre svega raditi na podizanju svesti javnosti o ravnopravnosti, diskriminaciji i ljudskim pravima, koliko joj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << to zakon dozvoljava.

"Ohrabrivaćemo građane da bude što više prijava, da mi imamo što više posla", rekla je ona.

Govoreći o odlasku u Preševo, poverenica je rekla da njen tim želi da na licu mesta razgovara sa ljudima koji beže od strahota rata i uvidi da li zaista ima slučajeva diskriminacije o kojima pišu mediji.

"Ima i divnih primera, ali govori se o tome da pojedini građani i građanke i privrednici zloupotrebljavaju njihov položaj, da im hranu i smeštaj naplaćuju po basnoslovnim cenama. Nažalost, nemamo velika ovlašćenja, jer je za to potrebno da nam se neko obrati, ali smo odlučili da apelujemo na sve da se tim ljudima pomogne i da kao građani prijavimo prekršaj ili krivično delo", rekla je Jankovićeva.

Kako je navela, očekuje da će reagovati poreska inspekcija i druge nadležne inspekcije, a njena kancelarija poziva i nadležne organe da se organizuje velika humanitarna akcija za pomoć migrantima.

"Građani i građanke su nedavno pokazali da naše društvo može da bude veoma solidarno kada dođe do teških trenutaka", rekla je ona.

Takođe, naglasivši da to nije nikako alibi za Srbiju, poverenica je rekla da situacija sa migrantima nije karakteristična samo za našu zemlju.

"Nijedna evropska zemlja nije spremna za ovu situaciju. Uprkos brojnim upozorenjima da će situacija sa migrantima eskalirati, niko je nije dočekao spreman", rekla je ona.

Poverenica je rekla i da je na sastanku sa predstavnicima Ministarstva prosvete dobila uveravanja da novi udžbenici neće imati diskriminatorne sadržaje.

"Imali smo kvalitetan sastanak i otvorili smo veoma važna pitanja. Prethodna poverenica je ukazivala na vrlo diskriminatorne sadržaje u udžbenicima, a ministarstvo prosvete je sada prihvatilo sve naše predloge i biće završen pravilnik kao i uputstva za prepoznavanje takvih sadržaja", rekla je poverenica.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.