Izvor: RTS, 06.Dec.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pomoć za auto-industriju SAD?
Automobilska industrija SAD navodno bi trebalo da dobije 15 do 17 milijardi dolara državne pomoći za izlazak iz teške finansijske krize. Auto -kompanije ranije istakle da im bez zajma od 34 milijarde preti propast, pri čemu bi bez posla ostalo tri miliona radnika.
Demokrate u američkom Kongresu navodno su se dogovorile sa Belom kućom o neophodnoj kreditnoj pomoći za automobilsku industriju SAD u vrednosti od 15 do 17 milijardi dolara, izjavili su agenciji Rojters dva kongresna >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << savetnika.
Tim dogovorom će, kako su objavile svetske agencije, američka automobilska industrija koja se nalazi u velikoj finansijskoj krizi, dobiti od države maksimalno polovinu od 34 milijarde dolara koje je zatražila ove nedelje.
Šefovi američkih giganata "Dženeral Motorsa", "Krajslera" i "Forda" u Kongresu su vodili, kako se ocenjuje, "teške pregovore" o spašavanju automobilske industrije SAD, naglašavajući da bez zajma od 34 milijarde dolara kompanijama preti propast, pri čemu bi bez posla ostalo tri miliona radnika.
Da bi se izborili za državnu finansijsku pomoć generalni direktori tih kompanija su u američkom Kongresu obećali smanjivanje potrošnje pogonskih goriva i redukciju proizvodnih troškova.
Mnogi kongresmeni su međutim bili veoma skeptični u vezi sa mogućnošću preživljavanja ovih automobilskih giganata ukazujući da te kompanije ni ranije nisu bile sposobne da u dovoljnoj meri smanje troškove i prilagode se novim zahtevima potrošača.
U Vašington stigli automobilima
Da bi pokazali kako već "štede" direktori "velike trojke" su ostavili svoje poslovne avione u Detroitu i u Vašington doputovali svojim hibridnim automobilima, sa manjom potrošnjom goriva, obećavajući da će se fokusirati na proizvodnju vozila manje potrošnje i da će nastojati da smanje troškove na svim nivoima.
Kada su prošlog meseca čelnici "Dženeral Motorsa", "Krajslera" i "Forda" uzaludno molili Kongres za pomoć, tražeći prvobitno finansijsku pozajmicu od ukupno 25 milijardi dolara, tada im je, između ostalog, zamereno i to što su u Vašington stigli odvojeno, privatnim avionima.
Kongresmeni su tada odložili glasanje o pomoći automobilskoj industriji pozivajući te kompanije da predlože pouzdane poslovne planove o tome kako nameravaju da obezbede dugoročnije preživljavanje.
Godišnja direktorska plata od jednog dolara
Lobirajući proteklih dana za dobijanje državne pomoći pred kongresmenima, izvršni direktori "Dženeral Motorsa" i "Krajslera" najavili su da će ići toliko daleko u prihvatanju svih dobronamernih sugestija da bi mogli da razmotre čak i inicijativu o ponovnom pokretanju pregovora o udruživanju, ako to bude jedan od uslova za dobijanje hitne pomoći od američke vlade.
Izvršni direktor "Krajslera" Robert Nardeli istakao je da bi njegov prvi zadatak bio da krene u udruživanje sa "Dženeral Motorsom", ali samo ako će to spasiti "Krajsler" i njegova radnike, dok je generalni direktor te kompanije Džim Pres upozorio da bi Amerika, u slučaju da propadne auto-industrija, iz recesije mogla da sklizne u depresiju.
Direktori "velike trojke" su još ranije obećali da će, ako im država pomogne, raditi za platu od jednog dolara godišnje.
Direktor "Forda" za komunikacije Mark Trubi napominje da se tu ne radi o demagogiji već da ukidanje bonusa za sve zaposlene predstavlja "uštedu prilično značajne sume novca."
"GM" je najavio zatvaranje devet fabrika i otpuštanje još 30 hiljada radnika, dok će "Ford" prodati sve avione kojima kompanija raspolaže.
Spremnost na žrtvu iskazali su i sindikati koji su odustali od nekih ključnih beneficija, poput prava otpuštenih radnika da primaju 90 odsto plate, a spremni su da ponovo pregovaraju o kolektivnim ugovorima.












