Pomama zvana Pokemon Go (4): Kapitalizam nadgledanja

Izvor: Vesti-online.com, 09.Avg.2016, 08:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomama zvana Pokemon Go (4): Kapitalizam nadgledanja

Snimajući male Pokemone mi zapravo snimamo naše stanove, kupatila, parkove, dvorišta, bar tako smatraju zagovornici teorije zavere. Čak je i filmski reditelj Oliver Stoun ukazao da je ova igrica novi oblik invazije na privatnost ljudi.

Stoun je tokom promocije svog novog filma "Snouden" u San Dijegu rekao da je ta aplikacija deo veće kulture kapitalizma koji vrši nadzor.

-To je najbrže rastući poslovni potez ikada i oni su uložili ogroman novac u nadgledanje, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << a to je sakupljanje podataka. Oni rovare za podacima o svakoj osobi u ovoj prostoriji i traže informacije o tome šta kupujete, šta volite i, iznad svega, kako se ponašate. To se zove totalitarizam - izjavio je Stoun.

Trostruki dobitnik Oskara rekao je da Pokemon Go pripada "kulturi nadgledanja" i da je ona svuda oko nas:

- To je ono što neki nazivaju kapitalizmom nadgledanja. To je najnovija faza. Videćete novi oblik robotizovanog društva, u kojem će oni znati kako želite da se ponašate i time će vas "nahraniti".

Verske vođe Saudijske Arabije ponovo su izdale religiozni edikt protiv igranja Pokemona - ovoga puta on se odnosi na popularnu aplikaciju za mobilne telefone Pokemon Go. Prvi edikt izdat je 2001. kada se igra igrala kartama i u njemu se navodi da Pokemoni krše islamsku zabranu kockanja, koristeći posredno simbole nalik na masonske i promovišući "zabranjene slike". Uredba ili fatva se ponovo pojavila na prvoj stranici portala za religiozne uredbe ove kraljevine, piše "Telegraf".

Arab njuz sa sedištem u Saudijskoj Arabiji je u sredu izvestila da šeik Saleh al Fozan, član ultrakonzervativnog saveta viših verskih vođa kaže da je sadašnja verzija igre ista kao i prethodna. U uredbi se upozorava da šestokraka zvezda u igri, na primer, podseća na državu Izrael i da određeni trouglasti simboli imaju važnu ulogu u masoneriji. Krstovi u igri su simbol hrišćanstva, dok ostali simboli podsećaju na politeizam, kaže se u uredbi.

Da nije sve tako crno kada su u pitanju Pokemoni, govori i situacija iz Hjustona. Sara Perez i Metju Tiga lovili su Pokemone u napuštenom delu jednog parka kada su pronašli napušten kavez sa 20 hrčaka i 7 miševa. Životinje su unutra patile zbog previsoke temperature, a nisu imale nimalo vode. Da ih ova devojka i mladić nisu pronašli, verovatno bi uginuli. Oni su ih udomili, napojili i nahranili. Životinje su dobile imena po likovima iz ove igrice.

Ova igrica poslužila je mnogim kriminalcima širom sveta da namame svoje žrtve na određene lokacije, i zatim ih opljačkaju. Naoružani razbojnici su pomoću Pokemona uspeli da namame žrtve na izolovanu lokaciju, a policija je u subotu u dva sata ujutru u Ofalongu u Misuriju na parkingu u crnom BMW-u pronašla tinejdžere od 16 do 18 godina koji su kasnije priznali nekoliko pljački.

Takođe, u Arizoni uhapšena su dva muškarca jer su pomoću ove igrice namamili nekoliko ljudi na usamljeni deo jedne plaže, a zatim ih pljačkali. U Australiji se nedavno desilo više prepada, između ostalih, dvojica maskiranih tipova pištoljem pretila jednom paru koji je zbog igre došao u park.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.