Pjongjang napravio hidrogensku bombu?

Izvor: VOA, 10.Dec.2015, 20:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pjongjang napravio hidrogensku bombu?

Severnokorejski lider Kim Džong Un saopštio je da je njegov izolovani režim napravio hidrogensku bombu, dok Sjedinjene Države odbacuju te navode

Kim je, prema navodima zvanične novinske agencije KCNA, rekao da je Severna Koreja sada snažna država sa nuklearnim oružjem spremna da aktivira atomsku i hidrogensku bombu da bi branila svoju suverenost.

Agencija je prenela da je Kim to saopštio tokom obilaska istorijske vojne lokacije u Pjongjangu.

Hidrogenska >> Pročitaj celu vest na sajtu VOA << bomba, poznata i kao termonuklearna, mnogo je snažnija od atomske zbog upotrebe razvijenije tehnologije.

Međutim, jedan zvaničnik južnokorejske obaveštajne agencije rekao je novinskoj agenciji Jonhap da nema dokaza koji bi potkrepili Kimove tvrdnje.

Bela kuća je takođe saopštila da dokaz, koji poseduje Vašington, ozbiljno dovodi u pitanje tvrdnje Pjongjanga.

"Ozbiljno uzimamo u obzir rizike i pretnje ambicija Severne Koreje da razvije nuklearno oružje", dodao je portparol Džoš Ernest.

Severna Koreja je pod oštrim ekonomskim sankcijama koje joj je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija uveo zbog tri podzemna nuklearna testa 2006., 2009. i 2013 godine

Nastavak na VOA...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta VOA. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta VOA. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.