Izvor: Nezavisne Novine, 26.Maj.2015, 19:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Peticija za ukidanje poreza na tampone
SIDNEJ - Internetska peticija kojom se traži prestanak oporezivanja ženskih higijenskih proizvoda u Australiji prikupila je gotovo sto hiljada potpisa i tako privukla pažnju premijera i ministra finansija, prenose mediji.
Aktivistice traže da se ženski higijenski proizvodi izuzmu iz 10-odstotnog poreza na dodatnu vrijednost u predstojećoj reviziji australskog poreskog sistema.
"Prezervativi, lubrikanti, kreme za sunčanje i nikotinski flasteri ne oporezuju se jer su klasicifikovani >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << kao važni zdravstveni proizvodi. Nije li reproduktivno zdravlje i higijena 10 mliona žena takođe važno", upitala je studentica Subeta Vimalarajah koja je pokrenula peticiju zbog nameta koji u Australiji zovu "porezom na tampone".
Peticiju je u kratkom roku potpisalo 95 hiljada ljudi.
Vlada je izgleda podlegla pritisku jer je ministar finansija Džo Hokej u kratkoj izjavi medijima najavio da će ministarstvo izračunati koliko bi budžet izgubio prestankom oporezivanja higijenskih proizvoda.
Nije to prvi put da je porez na higijenske potrepštine izazvao raspravu u Australiji. Prije dvije godine aktivisti nisu uspjeli izmijeniti zakon.
Nastavak na Nezavisne Novine...








