Izvor: Nezavisne Novine, 05.Apr.2016, 19:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Panama pejpers: Napad na Peking, a ne na Putina

PEKING - Objavljena istraživanja Međunarodnog udruženja novinara (ICJI) o ofšor imovini 12 svjetskih lidera, poznata i kao „Panama pejpers“, imala su efekat bombe.

Dok su neki eksperti ocijenjivali vjerodostojnost objavljenih podataka i tražili izvor curenja, drugi su se zapitali ko je od svjetskih lidera glavna meta prikupljanja kompromitujućih informacija.

Neki eksperti smatraju da je objavljivanje „Panama pejpersa“ najviše usmjereno protiv kineskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << rukovodstva, između ostalih, na predsjednika Si Đinpinga. Ovo nije prvi put da su kineski činovnici akteri ofšor-skandala.

Početkom 2014. godine isto ovo udruženje novinara objavilo je podatke o ofšor računima kineske političke elite. Tada je svjetska javnost saznala i za račune kompanije zeta kineskog predsjednika. Prema podacima koje je objavilo ICJI, on poseduje kontrolni paket „Ekselens efort properti“, registrovan na Djevičanskim ostrvima.

Prije dvije godine u rukama novinara se našlo 2,5 miliona fajlova o 22.000 vlasnika ofšornih kompanija i računa iz Kine. Prema proračunima novinara, kineska politička elita je iznijela od 1 do 4 biliona dolara. U tome su im pomogle velike zapadne banke i fondovi, kao što su „Kredit svis“, Ju-Bi-Es i „Prajsvoterhaus Kupers“. Istraživanje novinara izazvalo je veliku pažnju, ali se to ni na koji način nije odrazilo na politički život Kine.

Ovog puta novinari su došli u posjed arhive od 11,5 miliona fajlova. Prema nepotvrđenim podacima, u dokumentima je ukazana veza rođaka predsjednika Si Đinpinga sa pravosnažno osuđenim političarem Bo Silajem. Prema verziji novinara, bivši ministar trgovine Kine znao je za ofšor-račune i kompanije rođaka kineskog lidera i njemu bliskih ljudi. Ove inforacije sada bacaju drugačiju sijenku na hapšenje poznatog političara, glavnog protivnika Si Đinpinga za mjesto predsjednika Kine.

Verzija u kojoj su „Panama pejpers“ usmjereni upravo na diskreditaciju kineskog rukovodstva, a ne na druge države, prilično je ubjedljiva. U ovoj situaciji treba obratiti pažnju na reakciju Pekinga koji, kao i uvijek, više voli da ne komentariše ovakva saopštenja. Četvrtog aprila su kineske mreže podvrgnute velikoj cenzuri. Sa mreže Sina Veibo i Večat su nestali svi podaci vezani za „Panama pejpers“.

Na ovaj način kineske vlasti su pokazale šta misle o skandalu koji je u punom jeku i koji, najvjerovatnije, kao ni skandal iz 2014. godine, neće uticati na pozicije kineske političke elite.

(NN/sputnik)

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Ko je glavna meta afere "panamski papiri"?

Izvor: B92, 05.Apr.2016

Objavljena istraživanja Međunarodnog udruženja novinara (ICJI) o ofšor imovini 12 svetskih lidera, poznata i kao „panamski papiri“, imala su efekat bombe...Dok su pojedini eksperti ocenjivali verodostojnost objavljenih podataka i tražili izvor curenja, drugi su se zapitali ko je od svetskih...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.