Pametna tabla     dodatni motiv za učenike

Izvor: Blic, 12.Maj.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pametna tabla dodatni motiv za učenike

Kada i od dežurno neaktivnih i nezainteresovanih učenika na časovima čujete zahtev poput: „Profesorka, molim vas, izvedite mene pred tablu”, jasno je da tehnologije interaktivnih tabli kao nastavnih sredstava nisu za zanemarivanje.



Od prošle jeseni, kada je Treća beogradska gimnazija uvela dve interaktivne table u nastavu, učenici te škole su generalno zainteresovaniji za gradivo i bolje motivisani za rad posebno na časovima engleskog jezika, matematike, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << geografije i fizike ­- na kojima se one i najintenzivnije koriste. To je pre svega rezultat dinamičnog i zanimljivog okruženja koje im prirodno više odgovara i ­­zahvaljujući kome lakše i brže usvajaju novo gradivo i znanja, tvrde profesori, predavači ovih predmeta u gimnaziji.

Tabla koja prepoznaje i može da upamti aktivnosti koje se na njoj odvijaju, u žargonu se često naziva i pametnom tablom, a zapravo je sistem baziran na informacionim tehnologijama, pametno upregnut u nastavni proces. Radi se o dovitljivom spoju PC računara, projektora i table koja registruje poteze koje predavač ili učenici namenskom olovkom izvode po njoj; vezom preko standardnog USB kabla sa table se informacije šalju u računar - bilo u vidu zadate komande čije izvršenje već u deliću sekunde biva projektovano i vidljivo na tabli, bilo za potrebe daljeg čuvanja ove informacije. Računar, drugim rečima, upravlja slikom na tabli koja istovremeno služi i kao zastor na kome se neprestano projektuje slika i kao svojevrstan generator povratnih informacija u računarski sistem.

Biranje boja „kreda”, koje se ranije koristilo za isticanje i klasifikovanje različitih celina nastavne jedinice, u ovom slučaju se izvodi jednim klikom. Pozadina table takođe može da se menja i umesto klasične tamnozelene boje to može da bude crtež, slika, šema ili slajd unapred pripremljene prezentacije, pa čak i dinamična forma. Video zapis ili živa projekcija sa internet sajta, mogu da doprinesu da čas bude daleko dinamičniji, zanimljiviji i sadržajniji nego inače. Kruna sistema je prateći softver koji stiže uz tablu i omogućava da se na tabli praktično radi kao i na računaru.

Interaktivna tabla tako omogućava da se vreme jednog školskog časa maksimalno iskoristi. Kada ne poseduju namenski edukativni softver, profesori donose unapred spremljene nastavne jedinice, odnosno pripremu za čas, u standardnim .JPEG, „Word”, PPT i PDF formatima. Time se eliminiše potreba za diktiranjem ili prepisivanjem sadržaja sa table zato što sve promene mogu da se sačuvaju u elektronskoj formi, a kasnije odštampaju ili pošalju elektronskom poštom učenicima. Za arhivu se može sačuvati sve što jedan učenik radi na interaktivnoj tabli, u namenskoj fascikli na računaru, kako bi se u kontinuitetu pratio njegov rad i napredovanje u nastavi.

U kombinaciji sa internetom, interaktivna tabla se pretvara u elektronski udžbenik jer je svaku nastavnu jedinicu moguće potkrepiti bilo tekstom sa relevantnog sajta ili snimkom sa „Jutjuba” i lako oživeti čak i najsuvoparniju materiju. Na taj način lako se ostvaruje interdisciplinarnost u nastavi.

Za korišćenje svih mogućnosti i potencijala ove tehnologije neophodno je neprekidno usavršavanje i samih profesora, koji u Trećoj beogradskoj gimnaziji veruju da je to važno, i da krajnji efekti u nastavi to u potpunosti opravdavaju, a uprava već za maj najavljuje novu interaktivnu tablu u nastavi.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.