Izvor: Kurir, 06.Jul.2010, 23:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
POLEMIKA TADIĆA I HISENIJA
NJUJORK - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da bi ministar inostranih poslova Kosova Skender Hiseni trebalo da prihvati realnost da većina država Ujedinjenih nacija (UN), kao i Savet bezbednosti, ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu, dok je Hiseni odgovorio da će doći dan kada će Srbija imati svoju ambasadu u Prištini.
Tadić je, posle debate ambasadora država članica Saveta bezbednosti UN, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ponovo zatražio reč i istakao da Savet i većina članica UN ne podržavaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Rezolucija 1244 je pravni okvir u kojem nastavljamo da delujemo, napomenuo je Tadić i ukazao da Kosovo nije država i nema suverenitet.
To nije stav samo Srbije, nego i većine država UN, podsetio je Tadić i dodao da bi Hiseni jednom zauvek trebalo da prihavti tu realnost.
Tadić je, kao razočaravajući, označio stav Sjedinjenih Američkih Država, koje su podržale otvaranje kancelarije Prištine u severnom delu Mitrovice.
Prema njegovim rečima, razlika između suverene države, kao što je Srbija, i secesionističkog akta kosovskih Albanaca leži u tome, što je Srbija procesuirala odgovorne za zločine, dok na Kosovu niko nije ogovarao za etničko čišćenje iz 2004. godine.
Srbija je spremna da doprinese stvaranju prosperitetnog i stabilnog regiona i nadam se da ćemo svi zajedno biti deo Evropske unije, ali pre toga moramo doći do kompromisnog rešenja za status Kosova, kroz koje će obe strane dobiti nešto, poručio je Tadić.
Za reč se ponovo javio i Hiseni koji je još jednom ocenio da je nasilje u severnoj Mitrovici bilo izolovan "kriminalni incident", nasilan protest, sa naoružanim protestantima.
Srbija je dobrodošla da radi sa nama, kao dve suverene, susedne zemlje i taj dan će doći, rekao je Hiseni.
Dve zemlje će raditi u korist stabilnosti Zapadnog Balkana i evropske perspektive svih sedam država u regionu, ocenio je Hiseni.
"Ne znam kada", dodao je Hiseni, "ali sam uveren da će taj dan doći i da će Srbija imati ambasadu na Kosovu".
















