Otkako je Hrvatskom zavladao HDZ...

Izvor: B92, 18.Apr.2016, 13:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Otkako je Hrvatskom zavladao HDZ..."

Berlin -- Otkako je u januaru počela da radi vlada pod vođstvom HDZ, raspoloženje u Hrvatskoj je ekstremno napeto, piše nemački dnevnik Frankfurter rundšau.

Autor Norbert Mapes-Nidik najpre citira Milorada Pupovca, predsednika Srpskog narodnog veća (SNV), koji je napisao da se Hrvatskom širi atmosfera netolerancije i mržnje – ne samo prema njemu lično, već i prema novinarima, glumcima, režiserima, crkvenim velikodostojnicima i braniteljima ljudskih prava.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
U članku Nidik dalje piše: „Srpska manjina i savez jevrejskih zajednica bojkotuju ovogodišnju komemoraciju žrtvama Jasenovca. Razlog je relativizacija i oživljavanje ustaštva, kako su to izjavili čelnici jevrejske zajednice.“

„Otkako je u januaru počela sa radom vlada pod vođstvom nacionalno-konzervativne stranke HDZ, raspoloženje u zemlji je ekstremno napeto. Deo velike stranke je rešio da, u savezu sa nekim desnoradikalnim koalicionim partnerima, nanovo definiše hrvatsku naciju. Propaganda protiv navodnih izdajnika države, koji su od pre godinu dana cilj ekstremnih desničara, sve više se zahuktava. Ali i otpor raste iz nedelje u nedelju.“

Na primedbe Milorada Pupovca, predsednica Kolinda Grabar Kitarović je odgovorila, dovoljno neuobičajeno, otvorenim pismom.

U njemu ona piše da među osobama koje je Pupovac naveo ima i onih koji svojim javnim delovanjem godinama provociraju, iritiraju, pa i vređaju najveći deo hrvatske javnosti, neistinito prikazuju Domovinski rat i čak mu se izruguju, u osnovi, negiraju stvarnost, a implicitno i samu ideju hrvatske države.“

Doajen politologije u Hrvatskoj Žarko Puhovski rekao je da je u pitanju reakcija tipična za vreme komunizma – kad god je neka manjina tražila zaštitu države, govorilo se: sami ste krivi! Vi ste provocirali! Mi smo na putu Mađarske, Poljske i Makedonije, rekla je Jelena Berković, predsednica poznate (takođe iritantne) organizacije za građanska prava Gong – svrstavajući tako Hrvatsku u iliberalne države evropskog Istoka koje predvode desničarski populisti."

„Na jednoj strani su nacionalno svesni Hrvati, koje podržava strogo konzervativna katolička crkva. Na drugoj strani su sekularni liberali, ateisti i klasična levica – kao i Srbi koji su pre poslednjeg rata još činili 12 odsto stanovništva. Tokom 2000-ih, među frontovima je došlo do otrežnjujućeg približavanja: istoričari iz levog i liberalnog tabora kao i Srbi, pomogli su da se rasvetli komunističko ubijanje hrvatskih kolaboranata NS, ali i mnogih nevinih ljudi kao i mladih regruta. Posebne zasluge u tome imao je Slavko Goldštajn, jevrejski publicista, hrvatski patriota i na međunarodnom planu najviši moralni autoritet u pitanjima svetskog rata.“

„Jedna svečana premijera u zagrebačkom bioskopu Europa je ponovo nagrizla tanak sloj laka. Kao da se ništa nije dešavalo, režiser Jakov Sedlar je, pred okupljenom konzervativnom elitom, u istraživački nadasve aljkavom dokumentarnom filmu o koncentracionom logoru Jasenovac, ponovo marljivo smanjio broj žrtava. Goldštajn, koji je došao samo zbog toga, sa svoje 84 godine, rekao je da su u pitanju poluistine, laži i falsifikovanje. Novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović, duhovni vođa ideološkog zaokreta, nasuprot tome je pohvalio rušenje tabua. Za mnoge aktiviste HDZ reč je o vrlo ozbiljnoj kulturnoj revoluciji u zemlji, pretpostavlja politikolog Puhovski, i smatra da ni fizičko nasilje ne može da se isključi. Što se tiče ozbiljnosti i izgleda na uspeh partijskog vođstva, Puhovski u to nije baš siguran: Za razliku od Mađarske ili Poljske, desnica ovde u Hrvatskoj ne može da oseća legitimaciju velike većine“.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Od kako je u Hrvatskoj na vlasti HDZ, ustaše ne miruju

Izvor: Vesti-online.com, 18.Apr.2016

Otkako je u januaru počela sa radom vlada pod vođstvom HDZ, raspoloženje u Hrvatskoj je ekstremno napeto, piše nemački dnevnik Frankfurter rundšau...Autor Norbert Mapes Nidik najpre citira Milorada Pupovca, predsednika Srpskog narodnog veća (SNV), koji je napisao da se Hrvatskom širi atmosfera...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.