Osude iz Pekinga; Ovo je direktan napad FOTO

Izvor: B92, 12.Mar.2021, 00:53

Osude iz Pekinga; "Ovo je direktan napad" FOTO

Peking -- SAD su osudile danas "uporne napade" centralne vlasti Kine na "demokratske institucije Hongkonga".

Povod je današnje izglasavanje izmene izbornog zakona u kineskom parlamentu u Pekingu, kojom je uvedeno pravo veta centralne vlasti na izbor poslanika Hongkonga.

Ta reforma predstavlja "direktan napad na autonomiju Hongkonga", rekao je porptarol američkog ministarstva spoljnih poslova Ned Prajs.

Objasnio je da se time "ograničava političko učešće, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << smanjuje demokratsko predstavljanje i guši politička rasprava da bi se suprotstavilo jasnoj volji" građana Hongkonga i da bi im se "oduzela mogućnost da imaju reč o sopstvenoj vlasti".

Parlament Kine, Svekineski narodni kongres danas je doneo odluku o izmeni izbornog sistema u Hongkongu.

Tekst izmene zakona nije objavljen, ali je novinska agencija Sinhua objasnila da je pojačana uloga hongkonškog "Izbornog odbora" - tela Pekinga koji ionako direktno već imenuje polovinu poslanika tamošnjeg Zakonodavnog saveta.

To znači da se dalje smanjuje uloga glasača pri izboru poslanika u Hongkongu, a da se odboru pod kontrolom Pekinga daje moć da ih imenuje više.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.