Optimista sam, Srbija izlazi iz krize

Izvor: Vesti-online.com, 19.Nov.2014, 13:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Optimista sam, Srbija izlazi iz krize"

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović izjavio je danas da je siguran da će Međunarodni monetarni fond (MMF) sutra objaviti postizanje dogovora sa Srbijom i da Vlada Srbije ima jasan plan šta će, u skladu s tim programom, raditi narednih meseci.

Dušan Vujović: Srbija je otvorena za strane investicije jer je od 500 kompanija koje učestvuju u ukupnoj proizvodnji i izvozu zemlje

 

"Ja sam optimista što se tiče izlaska Srbije iz krize, i to ne na >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << osnovu obećanja, već realnog programa i jasnog akcionog plana koji ćemo sprovoditi uz pomoć MMF-a", rekao je Vujović na predstavljanju "Bele knjige" Saveta stranih investitora, u kojoj su ocenjeni uslovi poslovanja u Srbiji.

 

Vujović je izrazio očekivanja da će investitori ceniti napore Vlade Srbije da sprovede promene u poslovnom okruženju i realizuje reforme koje će, kako je rekao, "raščistiti sa nasleđem iz prošlosti i uvesti više reda, discipline i efikasnosti u rad javnih preduzeća".

 

On je istakao da više nema opravdanja da preduzeća ne plaćaju svoje obaveze i najavio da će od 1. januara iduće godine početi rešavanje problema u toj oblasti.

 

"Fokusirani smo na rešavanje problema u Železari Smederevo i hemijskom komleksu, jer ta preduzeća mogu da budu osnova za rast industrijske proizvodnje i izvoza Srbije", rekao je Vujović.

 

Govoreći o "Beloj knjizi", koja predstavlja godišnji izveštaj stranih investitora o uslovima poslovanja u Srbiji, ministar finansija je izrazio želju da njihove preporuke budu prevedene u akcioni plan koji će biti realizovan tokom sledeće godine.

 

"Nije dovoljno to što je samo u 37 odsto preporuka iz prošlogodišnje 'Bele knjige' ostvaren napredak. Hteo bih da to bude bar 77 odsto", kazao je Vujović i dodao da mnoge od tih preporuka mogu odmah da se primene.

 

On je naveo da Vlada Srbije radi na unapređenju poslovanja posebno u dve oblasti - izdavanju građevinskih dozvola i primeni poreskih propisa.

 

"Srbija je otvorena za strane investicije jer je od 500 kompanija koje učestvuju u ukupnoj proizvodnji i izvozu zemlje, 190 u stranom vlasništvu, što je jedna trećina", kazao je Vujović i naveo da su strane investicije postali veliki i važan deo srpske privrede i u svim planovima vlade se na njih veoma računa.

 

Po oceni Vuijović, dobro je što strane kompanije u Srbiji šire delovanje sa finansijskog i bankarskog sektora u prerađivački i industrijski sektor, što dopronosi izvozu i zapošljavanju.

 

"Vlada bi htela da se tako i nastavi", naglasio je Vujović i izrazio očekivanje da će međunarodno okruženje u 2015. biti povoljnije i da će evropska monetarna politika obezbediti rast u Evropi, čime će se poećati izvoz iz Srbije, posebno u Nemačku i Italiju, koji su najveći spoljnotrgovinski partneri.

 

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

Vujović očekuje da MMF sutra objavi dogovor

Izvor: RTS, 19.Nov.2014

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da je siguran da će Međunarodni monetarni fond sutra objaviti postizanje dogovora sa Srbijom i da Vlada Srbije ima jasan plan šta će, u skladu s tim programom, raditi narednih meseci. .."Ja sam optimista što se tiče izlaska Srbije iz krize, i to ne...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.