Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Apr.2010, 14:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opštine Južnobačkog okruga jačaju saradnju
NOVI SAD - Projekat "Jačanje institucionalnih kapaciteta lokalne samouprave" predstavljen je na sastanku predstavnika Južnobačkog upravnog okruga, Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu sa predstavnicima Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, koja finansira projekat.
Cilj projekta jeste da se sve lokalne samouprave u Južnobačkom okrugu unaprede pomoću instrumenata međuopštinske saradnje. Dvanaest opština koje pripadaju Okrugu imaju dobar potencijal za to, i aktivno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rade na modernizaciji.
"Te opštine imaju postojeće kapacitete u smislu stručnih ljudskih resursa, kompletnu integrisanu elektronsku infrastrukturu, što znači da one sve elektronski posluju. Takođe, imaju kapacitete kada je u pitanju volja i želja da se unapredi njihov rad, a u interesu građana koji žive na teritoriji njihovih opština, rekla je za Radio-televiziju Vojvodine Darija Šajin, načelnik Južnobačkog upravnog okruga.
Značaj međuopštinske saradnje je višestruk, a umrežavanjem i povezivanjem lokalnih samouprava, mnogi poslovi se rade efikasnije. Dobar primer za to jesu matične knjige.
"Zakonom o matičnim knjigama i povezivanjem lokalnih samouprava građani će moći bilo gde da podignu svoja uverenja, a to je benefit za sve. Značajne su i druge stvari, da kolege mogu bolje i efikasnije da komuniciraju i razmenjuju iskustva, a na dobrobit svih naših građana", istakao je državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu Duško Radaković.
Švajcarska Vlada je za projekat koji se realizuje kao deo Programa podrške opštinama u Srbiji, izdvojila oko 4 i po miliona švajcarskih franaka, a najavljeno je da će treća faza kojoj pripada Južnobački okrug trajati do maja naredne godine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...




