Oproštaj od Gaše Kneževića

Izvor: Blic, 17.Mar.2014, 13:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oproštaj od Gaše Kneževića

Porodica, prijatelji i kolege danas su se na komemoraciji na Pravnom fakultetu u Beogradu oprostili od profesora tog fakulteta i bivšeg ministra prosvete Srbije Gaše Kneževića.

Na komemoraciji, kojoj su prisustvovali supruga Aleksandra, ćerka Iva i sin Danilo od Gaše Kneževića se oprostio njegov kolega i profesor Dejan Popović i dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Sima Avramović koji je pročitao poruku studenata.

Popović je rekao da je Gašo Knežević bio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odličan profesor koga su studenti cenili i voleli zbog stručnosti i fer odnosa prema njima i jedan od najboljih stručnjaka za međunarodno arbitražno pravo.

- Odlazak Gaše Kneževića je razoran udarac za njegove najmilije kojima je bio toliko posvećen, za nas koji smo mu bili bliski, za pravnu nauku, za studente i za onu pristojnu, građansku Srbiju koja ovu državu vidi u Evropskoj uniji - istakao je Popović.

Popović je naveo da je Gašu Kneževića upoznao još kao studenta druge godine prava i da se on već tada isticao u svojoj generaciji znanjem i kritičkim razmišljanjem.

Popović je naveo da je Knežević diplomirao 1976. godine na Pravnom fakultetu u Beogradu sa prosečnom ocenom 9,56 i da je potom radio u Okružnom sudu gde je položio i pravosudni ispit.

On je dodao i da je Gašo Knežević od 1980. radio na Pravnom fakultetu u Beogradu, prvo kao asistent, a nakon toga i kao docent nakon doktoriranja 1987. godine.

Popović je podsetio da je Gašo Knežević od 1993. godine bio vanredni profesor, a potom i šef katedre za građansko pravo i jedan od utemeljivača beogradske škole arbitražnog prava.

On je pomenuo i politički angažman Gaše Kneževića kao opozicionara tokom 90., a potom kao ministra prosvete i jednog od pokretača reforme srpskog obrazovanja.

Kako je istakao Popović, Knežević je uvek u prvi plan stavljao studente i nastojao da ih ohrabri i podstakne na naučni rad.

- Gašo Knežević je bio otac, muž, deda, profesor, borac protiv autokratije, pravnik, arbitar, evropejac, ministar i gospodin - rekao je Popović.

Dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović je pročitao poruku studenata koji su se svom profesoru Gaši Kneževići zahvalili što je uprkos bolesti nalazio vremena za

predavanja i ispite. Gašo Knežević će biti sahranjen danas na Novom groblju u Beogradu.

Komemoraciji su prisustvovali bivši premijeri Mirko Cvetković, Zoran Živković, zatim Božidar Đelić, Miroljub Labus kao i aktuelni ministar prosvete Tomislav Jovanović.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Oproštaj od Gaše Kneževića

Izvor: Akter, 17.Mar.2014

Porodica, prijatelji i kolege danas su se na komemoraciji na Pravnom fakultetu u Beogradu oprostili od profesora tog fakulteta i bivšeg ministra prosvete Srbije Gaše Kneževića

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.