Ogromna vrtača u Bosni širi se i dalje

Izvor: Blic, 27.Nov.2013, 00:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ogromna vrtača u Bosni širi se i dalje

Meštani Sanice, mesta blizu Ključa u Bosanskoj Krajini, ostali su zatečeni nakon što je malo jezero u njihovom mestu gotovo preko noći presušilo, a iza sebe ostavilo ogromnu rupu koja se neprestano širi, objavili su bosansko-hercegovački portali.

Nestanak jezera, od koga je ostala rupa duboka 20 metara i prečnika 50 metara, izazvao je paniku među stanovnicima Sanice, koji su potvrdili da se ovako nešto i ranije dešavalo.

Rupa u zemlji pojavila se i 2010. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << godine, a Krajišnici su je nazvali abez.

To je starinska reč, kojom su ljudi nazivali nastanak rupa u zemlji, a "Abez" je naziv i priče Skendera Kulenovića, koji je pre skoro više od osam decenija opisivao ovu neobičnu prirodnu pojavu u Bosanskoj Krajini.

- Abez, starinska nekakva reč koju do tada nikada nisam čuo, koja je iz mrtvih ustala, u kojoj kao da mrtvi progovaraju, tamna, strašna, puna nečeg strahotnog, nepoznatog! Dovoljno je da je samo čujem, da pomislim na nju i jeza me hvata - napisao je tada Kulenović.

Direktor Zavoda za geologiju Federacije Bosne i Hercegovine Hazim Hrvatović izjavio je da pojava nestanka jezera u Sanici nije neuobičajena, ali nije ni česta.

- Ona je karakteristična za terene koji su izrađeni od krečnjaka ili gipsa, a poznato je da na tom prostoru ima i krečnjaka i gipsa zbog čega nije ni čudno da je došlo do nestanka jezera - kazao je Hrvatović.

Pročitajte još: Pogledajte: Jezero u Bosni nestalo "preko noći", ostala samo rupa koja se neprestano širi

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Jezero nestalo, ostala rupa - abez

Izvor: Mondo, 27.Nov.2013

Meštani Sanice, mesta blizu Ključa u Bosanskoj Krajini, ostali su zatečeni nakon što je malo jezero u njihovom mestu..

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.