Obradović: Srbija treba da iskoristi učešće u projektima CERN-a

Izvor: Blic, 20.Okt.2012, 00:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obradović: Srbija treba da iskoristi učešće u projektima CERN-a

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarko Obradović ocenio je večeras da je za Srbiju od velikog značaja to što će biti u prilici da bude deo istraživačkih projekata CERN-a, kao i da to učešće treba iskoristiti na pravi način - u nauci, obrazovanju, ali i privredi.

- Činjenica je da smo u poslednjih nekoliko godina postigli veliki napredak u saradnji CERN-a i Srbije - rekao je Obradović novinarima posle otvaranja izložbe "CERN u Srbiji", dodajući da će >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ta saradnja biti produbljena.

Sticanje statusa pridruženog člana CERN-a, prema njegovim rečima, svedoči o značaju Srbije u naučnom svetu.

Srbija je 10. januara ove godine postala pridružena članica CERN-a, što je pretkorak za puno članstvo. Jugoslavija je 1954. godine bila jedna od zemalja članica tog Centra, a iz članstva se povukla 1961. godine. Srbija se vratila u CERN 2001. godine kroz Sporazum o saradnji.

- Reč je o najvećoj laboratoriji i istraživačkom centru u svetu i sama činjenica da je Srbija deo tog projekta govori da mi imamo veoma kvalitetne naučne radnike i istraživače koji mogu da budu deo tog projekta - ocenio je Obradović.

On je naglasio da je za Srbiju sada važno da učešće u CERN-u iskoristi na pravi način - u nauci, obrazovanju, ali i privredi.

Stvaramo uslove da naša privreda učestvuje u projektima koje CERN realizuje, ali i da naši naučni kadrovi učestvuju u projektima te organizacije, da budemo deo tog istraživačkog prostora, objavljujemo radove i da ono što CERN bude radio bude dostupno i našoj naučnoj zajednici, kazao je ministar prosvete.

Izložba "CERN u Srbiji", u organizaciji Centra za promociju nauke i Komisije za saradnju sa CERN-om, trajaće od 19. oktobra do 7. novembra.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Srbija u CERN-ovim projektima

Izvor: RTS, 20.Okt.2012

Za Srbiju je od velikog značaja prilika da bude deo istraživačkih projekata CERN-a i da to učešće treba iskoristiti na pravi način u nauci, obrazovanju i privredi, izjavio Žarko Obradović na otvaranju Interaktivne izložbe "CERN u Beogradu"..Interaktivna izložba "CERN u Beogradu", posvećena...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.