Oaza stara 2.000 godina odoleva pesku

Izvor: Vesti-online.com, 15.Maj.2013, 15:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oaza stara 2.000 godina odoleva pesku

Drevna oaza u severoistočnoj Kini, koja je stara 2.000 godina i dalje odoleva opasnosti da je pustinja "proguta". Drevni vrt je u opasnosti da nestane, ali se meštani i lokalna samouprava snalaze na razne načine, kako bi spasili ovaj prirodni fenomen.

Neverovatno čudo prirode okruženo kilometrima i kilometrima peska (Foto: FeverZ on Flickr)

 

Oaza koja se nalazi u severoistočnoj kineskoj pustinjskoj regiji, na šest kilometara od grada Dunhuanga, mogla >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << bi da nestane u kratkom vremenskom periodu, ukoliko tamošnje vlasti prestanu da izdvajaju sredstva za navodnjavanje i održavanje.

 

U oazi staroj 2.000 godina, nalazi se jezero Juejakuan u obliku polumeseca. Ovaj prirodni fenomen je u velikoj opasnosti, jer je tlo mnogo isušeno, a pustinjski pesak se širi velikom brzinom i "guta" ovaj raj na zemlji. Iako se razmatra da li i dalje treba izdvajati značajna sredstva za drevnu oazu, stanovnici ulažu veliki napor kako bi zaustavili proces njenog nestajanja.

 

Konačište i jezero nalaze se na  drevnom Putu svile (Foto: black_lava on Flickr)

 

Lokalna samouprava u Kini, rešila je da se umeša i spasi oazu, tako što je organizovala da se jezero dugo 218 metara i široko 54 metra dopunjuje vodom. Pored jezera se nalazi i ulica sa tezgama ukrašenim suvenirima. Pravu atrakciju za turiste predstavlja jahanje kamila, uz pratnju vodiča do vrhova okolnih dina.

 

Veruje se da je ovo jezero opstalo toliko dugo zbog nadmorske visine i geografskog položaja, zahvaljujući kojima pesak teže ulazi unutar oaze.

 

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

Oaza stara 2.000 godina odoleva pesku

Izvor: Dzungla.org, 15.Maj.2013

Drevna oaza u severoistočnoj Kini, koja je stara 2.000 godina i dalje odoleva opasnosti da je pustinja „proguta“. Drevni vrt je u opasnosti da nestane, ali se meštani i lokalna samouprava snalaze na razne načine, kako bi spasili ovaj prirodni fenomen.... Opširnije na Vesti online / Vesti / Zanimljivosti...

Nastavak na Dzungla.org...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.