Novi ciljevi ekonomske politike

Izvor: RTS, 18.Mar.2010, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi ciljevi ekonomske politike

Vlada Srbije usvojila Zaključak kojim se prihvataju revidirani ciljevi i mere ekonomske politike za 2010. i 2011. godinu, dogovoreni sa MMF-om. Na sednici nisu razmatrane subvencije za odobravanje gotovinskih kredita građanima.

Na današnjoj sednici Vlada Srbije usvojila je Zaključak o usvajanju Nacrta pisma o namerama kojim se prihvataju revidirani ciljevi i mere ekonomske politike za 2010. i 2011. godinu, dogovoreni sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << poljoprivrede Saša Dragin rekao je da Vlada nije razmatrala pitanje povećanja minimalnih zarada zaposlenih i subvencije za odobravanje gotovinskih kredita građanima.

Ministar ekonomije Mlađan Dinkić prošle nedelje je najavio da je Vlada trebalo da objavi program subvencionisanja dinarskih potrošačkih dinarskih kredita za građane, sa rokom otplate od tri godine i kamatom od 7,5 do 8,95 odsto, u zavisnosti od visine plate.

Prvi dinarski krediti sa rokom otplate od tri godine i godinom dana počeka, predviđeni su za kupovinu domaćih proizvoda i usluga, a kako je objasnio Dinkić, ti zajmovi će se odobravati za kupovinu domaćeg nameštaja, domaće bele tehnike, za turističke aranžmane u domaćim banjama, planinama i na jezerima.

Zbog zamrznutih plata i penzija, glavnica duga počeće da se vraća tek u drugoj godini isplate kredita, rekao je i precizirao da će kamata biti dinarska i fiksna i iznosiće 7,5 odsto godišnje, što je najniža stopa na tržištu, za građane koji imaju prihode niže od 30.000 dinara.

Za one koji imaju primanja između 30.000 i 80.000 dinara kamata će iznositi 8,95 odsto, rekao je Dinkić.

Vlada Srbije trebalo je da razreši spor sindikata i poslodavaca na predlog Ministarstva rada i socijalne politike, koji je nastao prošle nedelje na sednici Socijalno-ekonomskog saveta Srbije, kada su poslodavci odbili zahtev sindikata za povećanje minimalne cene rada sa 87 na 92 dinara po satu.

Predstavnici poslodavaca su predlog sindikata odbili uz obrazloženje da ne mogu da isplaćuju veće zarade, a kako je rečeno na Savetu, ni u budžetu Srbije nema prostora za to povećanje minimalne cene rada.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović tada je najavio da sindikati neće odustati od zahteva za povećanje minimalne cene rada, jer, kako je ukazao, više od godinu dana minimalna zarada je na istom nivou i realno je opala za više od 30 odsto.

"Ako ne dođe do brzih promena, preostaje da protestima i štrajkovima tražimo bolje rešenje", kazao je Orbović koji je član Socijalno-ekonomskog saveta.

Usvojene uredbe iz oblasti poljoprivrede

Ministar poljoprivrede Saša Dragin rekao je da je Vlada usvojila set Uredbi iz oblasti vodoprivrede, stočarstva i ruralnog razvoja.

Rekao je da je povećanje budžeta Ministarstva poljoprivrede za 2010. godinu omogućilo da se osim subvencija za podsticanje poljoprivredne proizvodnje, izdvoji deo sredstava i za investicije u poljoprivredi.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo poljoprivrede će kroz razne programe pomoći poljoprivrednicima da dođu do novih sredstava za rad i to u subvencijama, koje se kreću između 30 i 50 odsto od vrednosti tih sredstava.

Dragin je napomenuo da je napravljena razlika između razvijenih i nerazvijenih opština u Srbiji, kad je u pitanju dodela tih sredstava.

Saša Dragin je naveo i da je Vlada usvojila Zaključak koji se odnosi na plaćanje naknade za odvodnjavanje, kojim je predviđeno da dugovanja poljoprivrednika iz Vojvodine po osnovu plaćanja tih naknada budu reprogramirani.

Ministra je naveo i da je nezadovoljan odredbama Zakona o vodama, najavljujući njegove izmene.

"Moj posao je da što pre u skupštinsku proceduru uputim novi Zakon koji će predvideti da svako pravno lice izdvaja 0,025 odsto svojih prihoda koji će ići u Fond za navodnjavanje i gde će se finansirati poljoprivrednici za izgradnju sistema za navodnjavanje i to sa 50 odsto", rekao je Dragin.

Naglasio je da su na takav način Grci uspeli da povećaju površine za navodnjavanje za 30 odsto i napomenuo da u Srbiji površine koje se navodnjavaju čine šest odsto obradivog zemljišta.

Dragin je podsetio da je poljoprivrednicima iz naše severne pokrajine, krajem 2009. godine poslata uplatnica da se naknada za protekle dve godine odmah uplati.

"Ministarstvo poljoprivrede je zajedno sa Izvršnim većem AP Vojvodina dogovorilo da pomogne tim poljoprivrednicima i da uz dopuštenje Poreske uprave, na vladi prođe zaključak o reprogramu tih obaveza i omogući poljoprivrednicima da izmire dugove bez zateznih kamata", objasnio je Dragin.

Dragin je rekao i da je Vlada usvojila i Uredbu o genetskom unapređenju stočarstva, a zahvaljujući njoj unaprediće se kvalitet stočnog mesa i mleka.

Na sednici Vlade doneta je Odluka kojom je 28. april određen za Dan bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji.

Usvojen je i Predlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju o institucionalnom okviru inicijative za prevenciju i spremnost u slučaju katastrofa za region Jugoistočne Evrope.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.