Nobel za hemiju Izraelcu Danijelu Šehtmanu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Okt.2011, 14:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nobel za hemiju Izraelcu Danijelu Šehtmanu

STOKHOLM -

Izraelski naučnik Danijel Šehtman (Daniel Shećtman) dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za hemiju za otkriće obrazaca u atomima - takozvanih kvazikristala, saopštila je danas u Stokholmu Kraljevska švedska akademija nauka.

Nobelov komitet za hemiju navodi da je Šehtman otkrio "kvazikristale", obrasce nalik "fascinantnim arapskim mozaicima reprodukovanim na nivou atoma" koji se nikada ne ponavljaju.

Do ovog otkrića, naučnici su smatrali da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se obrasci unutar kristala obavezno ponavljaju.

Šehtman je profesor na izraelskom Tehnološkom institutu u Haifi. Radi i kao profesor na Univerzitetu u Ajovi i kao stručni saradnik Laboratorije Ames pri američkom ministarstvu energije.

Nagrada za hemiju, vredna 10 miliona švedskih kruna (1,45 miliona dolara) je treći dodeljen Nobel za ovu godinu, posle priznanja za medicinu i fiziku čiju su laureati saopšteni u ponedeljak, odnosno utorak.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.