Nizak holesterol ne garantuje zaštitu

Izvor: Politika, 13.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nizak holesterol ne garantuje zaštitu

Na osnovu analize 61 studije, u koje je bilo uključeno gotovo 900.000 odraslih osoba, uglavnom iz zapadne Evrope i Severne Amerike, jasno je da ljudi s nižim nivoom ukupnog holesterola ređe umiru od srčanih bolesti, ali, naučnici nisu pronašli nikakvu povezanost između ukupnog nivoa holesterola i rizika od infarkta, posebno među starijim ljudima i ljudima s povišenim krvnim pritiskom. Dr Sara Levington sa Univerziteta u Oksfordu naglasila je da su dosadašnja istraživanja pokazala da lekovi >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << nazvani statini, koji smanjuju nivo takozvanog lošeg ili LDL holesterola, znatno smanjuju rizik od infarkta. "Mislim da sada jedino možemo da kažemo da nije sasvim jasno šta se događa i da moramo bolje da proučimo holesterol i podtipove infarkta kako bismo otkrili šta je posredi", rekla je Levington.

Od ispitanika uključenih u studiju, starosti između 40 i 89 godina, oko 34.000 umrlo ih je od srčanih bolesti, a 12.000 od infarkta.

Nizak nivo ukupnog holesterola povezan je s nižom stopom smrtnosti od bolesti koronarnih arterija, među ispitanicima oba pola i svih životnih grupa, objavljeno je u časopisu "Lancet.

Bolest koronarnih arterija koju izazivaju masne naslage vodeći je uzrok smrti u svetu. Naslage se gomilaju u arterijama koje srce snabdevaju krvlju, tako da sužene arterije i oslabljen protok krvi kroz srce mogu da dovedu do infarkta i drugih poremećaja.

U komentaru objavljenom uz studiju, dvoje francuskih stručnjaka, iz pariske Univerzitetske bolnice, stoji da veza između holesterola i infarkta "verovatno postoji".

"Budući da statini uglavnom sprečavaju kardiovaskularne bolesti smanjujući LDL, zanimljivo je da LDL holesterol nije povezan s rizikom za infarkt", napisali su dodajući da "postoje dobri dokazi da smanjivanje holesterola u krvi statinima smanjuje i rizik za infarkt".

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.