Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Mar.2009, 16:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ništa od solidarnog poreza - do rebalansa budžeta
BEOGRAD - Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da Vlada Srbije još nije razmatrala ideju o uvođenju solidarnog poreza i ocenio da će se do rebalansa budžeta u aprilu i to pitanje naći na dnevnom redu.
"Razmišlja se o nekoliko mogućih opcija, ali još uvek nema konačnog rešenja", rekao je Ljajić novinarima prilikom posete Udruženju "Samohrane majke" >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u Zemunu.
Na zarade preko 20, ili preko 50 hiljada?
Pojedini mediji spekulišu da Vlada razmatra uvođenje solidarnog poreza na zarade, pri čemu jedni prenose da će se oporezovati plate i penzije iznad 20 hiljada dinara mesečno, dok drugi pišu da će ta granica biti iznad 50 hiljada dinara mesečno.
Predsednik Vlade Mirko Cvetković najavio je protekle nedelje da se razmišlja o mogućnosti da se teret krize prenese na bogatiji sloj stanovništva.
"Nastojimo da se u okviru budžetskih stavki držimo principa solidarnosti i obezbedimo da se plate i penzije ne smanjuju, a da dođe do određenih prelivanja većih troškova na bogatije i da siromašniji budu zaštićeni", rekao je Cvetković.
Ko je bogat, a ko nije?
Ministarka finansija Diana Dragutinović potvrdila je protekle nedelje da postoji ideja o uvođenju privremenog solidarnog poreza, prema kojoj bi bogatije stanovništvo plaćalo više poreze, da bi oni koji ostanu bez posla mogli da pokriju troškove.
Kako je objasnila, nije reč o porezu na luksuz ili imovinu, već o porezu na lična primanja "onih ljudi za koje država utvrdi da su po nekom kriterijumu bogati".
Bivši potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus izjavio je u petak da je predlog o uvođenju solidarnog poreza potekao od MMF-a i napomenuo da u Mađarskoj i Nemačkoj postoji takva vrsta poreza, pogotovo u Nemačkoj gde se praktikuje već 20 godina.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








