Nikolić: Kosovo nikada neće biti država priznata u UN

Izvor: Politika, 20.Apr.2013, 20:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikolić: Kosovo nikada neće biti država priznata u UN

U Briselu, u ovim okolnostima, bolje rešenje nije moglo da se obezbedi, a na građanima je da pokažu da li su time zadovoljni ili nisu, ali je ovo bilo jedino moguće rešenje, rekao je predsednik Republike Srbije posle parade povodom Dana VS u Kruševcu

Kruševac – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio u Kruševcu da dogovor postignut u Briselu posle razgovora delegacija EU, Beograda i Prištine predstavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << najbolje moguće rešenje u ovom momentu za bezbedan i miran život Srba na Kosovu i Metohiji, kojim naša država ne priznaje državnu nezavisnost te pokrajine. Nikolić ističe da je na građanima da daju svoju ocenu, ali da država Srbija nikada neće priznati nezavisnu državu Kosovo.

Predsednik Nikolić je naglasio da je sve vreme učestvovao u zauzimanju stavova o pregovorima, da je bio izveštavan o toku pregovora, da je konsultovan i da su predstavnici Srbije u skladu s takvim dogovorima postupali u Briselu.

Uovimokolnostima, rekaoje, boljidogovornijemogaodasepostigne.

– Srbija nikada neće priznati nezavisnu državu Kosovo – poručio je Nikolić.

– Videli ste da smo u više navrata odbili nekoliko predloga koji su bili ucenjivački. Mi smo se u Beogradu dogovorili kako bi trebalo da izgleda predlog koji može biti prihvatljiv. I taj predlog je sada na stolu državnog rukovodstva Republike Srbije. Da li je Srbija trebalo da pregovara? Da! Da li je dobro ovo što smo dogovorili? U ovim okolnostima bolje nije moglo. I, otprilike smo se primakli sporazumu kojim neće biti zadovoljni ni Srbi, ni Albanci. Srbija tu teritoriju, po Ustavu i Rezoluciji 1244, tretira kao teritoriju koja ima suštinsku autonomiju. O tome ćemo doneti ustavni zakon. Srbija se izborila za apsolutnu zaštitu srpskih zajednica, koje do sada nije mogla ni na koji način da zaštiti. Srbija je obezbedila međunarodnu zaštitu srpskih zajednica, njihova prava da upravljaju svojim životima, svojom bezbednošću, svojom budućnošću, svojim resursima, obrazovanjem pre svega, zdravstvom, da odlučuje šta će gde da grade, da imaju potpunu, nesmetanu i sigurnu vezu s maticom bez ikakvih ograničenja, bez pripadanja Kosovu. Na građanima je da na svoj način pokažu jesu li time zadovoljni ili nisu. Nažalost, toliko godina posle odlaska poslednjeg srpskog vojnika s Kosova i Metohije ovo je bilo jedino moguće rešenje koje garantuje dole miran život za naše ljude, garantuje Srbiji da Kosovo neće nikada biti država priznata u Ujedinjenim nacijama – rekao je predsednik Nikolić.

Pre toga, on je juče govorio na centralnoj svečanosti povodom Dana Vojske Srbije, 23. aprila, koja je održana u Kruševcu pred više od deset hiljada građana i najviših predstavnika države. Na svečanosti je prvi govorio načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković.

Na Trgu kosovskih junaka prodefilovalo je oko 2.000 učesnika, pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, stotinu borbenih i neborbenih vozila, sa odgovarajućom opremom, kao i 20 vazduhoplova, uz burne pozdrave građana i najviših državnih rukovodilaca Srbije, među kojima su bili predsednik Srbije Tomislav Nikolić, predsednik Vlade RS Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade RS i ministar odbrane Aleksandar Vučić, načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, diplomatskog kora i grada domaćina.

Predsednik Nikolić je podsetio da početak Drugog srpskog ustanka, 23. aprila 1815. godine, predstavlja istorijsku prekretnicu u stvaranju moderne srpske države i vojske.

– Oslanjajući se na svoje tradicije, VS danas ima jasnu viziju razvoja i ostvarivanja osnovnog cilja – odbrane zemlje. Ostajemo privrženi tradiciji i vojničkom iskustvu, na njemu se odgajamo, pratimo savremene tokove vojne misli i bezbednosti i odbrane. Vojska Srbije je spremna da odgovori svim izazovima današnjice – rekao je, pored ostalog, predsednik Nikolić.

– Dan Vojske Srbije obeležavamo u Kruševcu, gradu svetlih tradicija. Vojska Srbije danas predstavlja okosnicu odbrane Republike Srbije. Pripadnike vojske krase odanost državi i pozivu i slobodarski duh. Građani Srbije i mnogi u svetu cene našeg vojnika, podoficira i oficira. Naša vojska gradi mir u svetu, sa svojim partnerima, ali racionalno troši sredstva i čuva tehniku i drugu opremu kojom raspolaže. Spremni smo da štitimo interese i bezbednost svih građana Srbije – rekao je general Ljubiša Diković i naglasio da su Vojsci Srbije potrebni savremeni borbeni sistemi kako bi uspešno odgovorila svim izazovima bezbednosti.

Pred građanima Kruševca prikazane su operativne sposobnosti dela VS. Defile je započeo prolaskom egzercira Garde VS, zatim je prodefilovalo još 12 ešelona, brojna borbena sredstva, demonstrirani padobranski skokovi... Viđen je i nalet helikoptera Mi-8 i HN-42M, aviona „JJ-22 orao”, „N 62-supergaleb”, pa „T-70 antonov”...

Rade Stanković

objavljeno: 21.04.2013

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.