Izvor: Southeast European Times, 06.Mar.2013, 17:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nezaposlenost u BiH dovodi se u vezu sa politikom
Eksperti kažu da vlada mora da ostvari planove za suzbijanje nezaposlenosti.
06/03/2013
Anes Alić za Southeast European Times iz Sarajeva -- 6.3.2013.
Stopa nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini (BiH) dostigla je rekordnih 44,4 odsto u 2012. godini, što je druga najveća stopa u Evropi. Eksperti kažu da prvi korak vlade ka ublažavanju situacije treba da bude sprovođenje programa stvaranja radnih mesta, uprkos postojećim političkim previranjima. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times <<
Vlada je izradila više strategija za smanjenje nezaposlenosti, ali nijedna nije bila uspešna. Najnovija, koju je osmislila prethodna vlada, usmerena je na zapošljavanje 20.000 novih radnika godišnje u periodu 2012-2014. Ali, ta strategija nije sprovedena.
Direktor Udruženja poslodavaca BiH Alija-Remzo Bakšić rekao je za SETimesda neće doći do većeg napretka ukoliko vlasti ne usvoje prateće zakone i propise.
„Te strategije treba da budu propraćene konkretnim merama, podsticajima i privilegijama za poslodavce i investitore, kako domaće tako i strane“, rekao je Bakšić.
Ali, radna mesta preko stranih investicija slabo se otvaraju. Politička nestabilnost zaplašila je investitore, a posebno nakon 2010. godine, kada je zbog postizbornog zastoja zemlja više od godinu dana bila bez bilo kakve funkcionišuće vlasti.
Almir Peštek, zamenik direktora Ekonomskog instituta u Sarajevu, kaže da je zbog konstantnog političkog haosa, nepostojanja funkcionišućih institucija i nepostojanja adekvatnog donošenja odluka, BiH zemlja visokog rizika za investitore.
„Priliv stranih investicija u BiH drastično je pao poslednjih godina, a kreditni rejting je nedavno smanjen“, rekao je Peštek. „Čitava ova kriza uticala je na tržište rada.“
Stanovnik Sarajeva Almir Ćehić zvanično je nezaposlen od 2003. godine. Sada u svojim tridesetim godinama, on je radio više poslova „na crno“, zbog čega nema plaćene beneficije.
Takvi aranžmani iskrivljuju statističke podatke o nezaposlenosti. Procenjuje se da je oko 200.000 ljudi zvanično nezaposleno, ali rade na crno.
„Radio sam kao konobar, stolar i u fabrici nameštaja, ali sve je to nezakonito, jer me niko od poslodavaca nije prijavio da bi izbegli da plate porez ili da plaćaju moje zdravstveno i socijalno osiguranje. S obzirom da sam prijavljen na birou, imam neke beneficije od države“, kaže Ćehić.
Iako je BiH i dalje daleko od članstva u EU, i građani i vlasti se nadaju da će ono biti ključno.
„Članstvo u EU moglo bi puno da pomogne u smanjenju stope nezaposlenosti. Međutim, bar smo deceniju daleko od članstva, a taj problem mora odmah da se reši“, rekao je Spaho.
Nastavak na Southeast European Times...











