Nezapamćeni požari, Švedskoj treba pomoć

Izvor: B92, 21.Jul.2018, 17:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nezapamćeni požari, Švedskoj treba pomoć

Evropska komisija objavila je da će osigrati dodatnu pomoć Švedskoj, koja se bori sa nekontrolisanim požarima koji su zahvatili stotine hektara zemljišta.

"Komisija neprekidno radi na osiguranju dodatne pomoći Švedskoj otkako je ta zemlja zatražila od EU pomoć u borbi sa šumskim požarima bez presedana", navela je Komisija u saopštenju.

Uz vazdušnu pomoć koju će pružiti Italija i Francuska, dodatnu potporu ponudiće Nemačka, Litvanija, Poljska i Danska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kroz evropski Mehanizam civilne zaštite.

"EU stoji uz švedsku vladu i švedski narod u trenutku kada im to treba", naveo je poverenik za humanitarnu pomoć i krizni menadžment Hristos Stiljanides.

"To je solidarnost na delu. To je ono što naši građani očekuju od Evrope koja štiti", dodao je.

Švedske krizne službe saopštile su u subotu da je broj požara s 80, koliko ih je bilo aktivno u petak uveče, pao na 44 u subotu ujutro.

U petak je čelnik švedske civilne zaštite Dan Eliason opisao stanje u kojem se zemlja našla na udaru brojnih požara kao jednu od najtežih situacija s kojom su se švedske službe civilne zaštite ikada suočile.

"Nećemo biti sposobni ugasiti najveće požare", kazao je Eliason.

"U tim slučajevima spasilačke službe rade na minimaliziranju širenja požara i čekaju dok se vreme ne promeni", dodao je.

Vremenske prognoze predviđaju nekoliko manjih pljuskova tekom noći na nedelju koji bi mogli malo olakšati situaciju, ali grmljavina praćena munjama i jakim vetrom mogla bi pokrenuti nove požare.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Dodatna pomoć Švedskoj u borbi protiv požara

Izvor: RTS, 21.Jul.2018

Evropska komisija saopštila je da će obezbediti dodatnu pomoć Švedskoj, koja se bori sa šumskim požarima na područjima koja obuhvataju stotine hektara zemljišta. . "Komisija neprekidno radi na osiguranju dodatne pomoći...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.