Izvor: NoviMagazin.rs, 13.Feb.2015, 13:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neumeren unos alkohola rizik za moždani udar
Prema novom švedskom istraživanju, svakodnevno ispijanje više od dva alkoholna pića znatno povećava rizik od moždanog udara (šloga) u srednjim godinama.
Istraživanje je bilo sprovedeno na 11. 644 odraslih blizanaca, među kojima je tokom 43-godišsnjeg praćenja, 30 odsto doživelo šlog, piše stručni časopis "Stroke".
Podrobna analiza je pokazala da neumerena konzumacija alkohola, definisana kao ispijanje više od dva alkoholna pića dnevno, može da poveća >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << rizik od moždanog udara za čak 34 odsto.
Neumereni unos alkohola najviše je bio povezan s rizikom od moždanog udara tokom 50-ih i 60-ih godina života, i to nezavisno od prisutnosti dobro poznatih rizičnih faktora - visokog krvnog pritiska i dijabetesa tipa 2.
Podaci o životnim navikama parova blizanaca među kojima je jedna osoba doživela, a druga nije moždani udar, pokazali su da je negativan uticaj alkohola nezavistan od genetskih faktora i životnom stilu tokom detinjstva.
Zapaženo je da oko 75. godine života konzumacija alkohola prestaje da bude glavni rizični faktor, ali nepovoljni uticaj ipak imaju visok krvni pritisak i dijabetes.






