Nemačka: 95 % uzoraka divljih pečurki ima potpis Černobila

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2021, 16:54

Nemačka: 95 % uzoraka divljih pečurki ima "potpis" Černobila

Oko 95 odsto uzoraka divljih pečuraka koje su sakupljene u Nemačkoj u prethodnih šest godina kontaminirane su usled nuklearne katastrofe u Černobilu 1986. godine, saopštila je danas nemačka Agencija za hranu (BVL).

Koncentracije izotopa cezijuma-137 i cezijuma-137 su karakterističan "potpis" černobilske eksplozije, koje su posebno pronađene na jugu Nemačke, dodala je BVL.

Ipak, nijedan od 74 testiranih uzoraka nije prešao dozvoljenu granicu od 600 bekerela >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << po kilogramu, prenosi Rojters.

BVL navodi da se radioaktivni materijal nagomilao u šumama jer su ekosistemi efikasno reciklirali hranljive materije, što znači da će divlje pečurke pokazati zagađenje duže od ostalih biljaka.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.