Izvor: Blic, 09.Feb.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nedostatak sna može da promeni rad hormona
Žene koje noću duže spavaju izložene su manjem riziku da se ugoje u srednjim godinama, ukazuje istraživanje obavljeno na američkom univerzitetu „Kejs Vestern Rizerv" u Klivlendu.
Razlozi za to još nisu jasni. Neki stručnjaci smatraju da manjak sna dovodi do promene u hormonima koji su odgovorni za kontrolu apetita i metabolizam, a ranije je često bio zastupljen i stav da žene koje manje spavaju više jedu ili da su zbog zamora manje fizički aktivne. Proučavajući >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 68.000 žena tokom šesnaest godina, istraživači iz Klivlenda su došli do zaključka da su one koje prosečno spavaju pet sati tokom noći u odnosu na ispitanice koje spavaju sedam i više sati imale za trećinu veće izglede da se tokom trajanja studije znatno ugoje - za 16 i više kilograma - i za 15 odsto veće izglede da dospeju u kategoriju gojaznih.
Vođa istraživanja dr Sandžaj Patel naglašava da su rezultati studije izuzetno značajni, jer čak i pet kilograma više predstavlja veliku razliku sa zdravstvenog stanovišta, na primer udvostručuje rizik obolevanja od dijabetesa. Klivlendsko istraživanje je pokazalo da sklonost gojenju žena koje nedovoljno spavaju nema veze s većim unosom kalorija. Naprotiv, ispostavilo se da one koje manje spavaju, manje i jedu. Takođe je isključena i manja fizička aktivnost kao uzrok gojenja. Zbog toga bi insistiranje na dužem noćnom odmoru moglo da predstavlja nov pristup prevenciji gojaznosti, nagoveštava dr Patel.









