Naš posao oko džihada još nije završen

Izvor: B92, 12.Apr.2019, 08:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Naš posao oko džihada još nije završen"

Kabul -- Talibani su danas objavili početak svoje godišnje prolećne ofanzive iako su u toku mirovni pregovori sa SAD i avganistanskom vladom.

"Naš posao oko džihada još nije završen", naveo je u izjavi portparol Zabiula Mudžahid.

Izjava je prosleđena putem Tvitera i sajta talibana.

Talibanska prolećna ofanziva obično označava početak onoga što se u Avganistanu smatra "sezonom borbi" iako su one poslednjih godina trajale i zimi.

Uprkos >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nedavnim mirovnim inicijativama, i talibani i vlada u Kabulu se nadaju da bi na bojištu mogli ojačati svoj položaj u pregovorima. SAD su u leto 2018. pokrenule niz razgovora s pobunjenicima ne bi li dovele rat do kraja.

I pripadnici avganistanske opozicije su se u februaru sastali s talibanima u Moskvi.

Nova runda avganistanskog unutrašnjeg dijaloga, koji za cilj ima "razmenu mišljenja", planirana je od 19. do 21. aprila u Dohi. "Iako je veliki deo naše zemlje oslobodjen od neprijatelja, strani okupatori i dalje imaju politički i vojni uticaj u našoj islamskoj zemlji", navedeno je u saopštenju talibana.

Ovogodišnja ofanziva je dobila ime al-Fath, odnosno "Pobeda" na arapskom jeziku. Kako je rečeno, naređen je koordinisani početak operacija u čitavoj zemlji da bi se "eliminisali sunarodnici koji služe u vojsci, policiji i paravojnim formacijama i koje okupatori koriste za sopstvene ciljeve".

Avganistansko ministarstvo odbrane je talibansku objavu nazvalo "propagandom". "Talibani neće postići svoje zle ciljeve i njihovo delovanje će biti poraženo, kao i prethodnih godina", navelo je ministarstvo.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Talibani objavili prolećnu ofanzivu iako se pregovara o miru

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 12.Apr.2019

Talibani su objavili početak svoje godišnje prolećne ofanzive iako su u toku mirovni pregovori sa Sjedinjenim Državama i avganistanskom vladom. "Naš posao oko džihada još nije završen", naveo je u izjavi portparol Zabiula Mudžahid. Izjava je prosleđena putem Tvitera i internet stranice talibana,...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.