Najveći jaz između siromašnih i bogatih

Izvor: Mondo, 09.Dec.2014, 11:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najveći jaz između siromašnih i bogatih

Nejednakost između bogatih i siromašnih je u većini zemalja porasla na najviši nivo za poslednjih 30 godina i sada šteti privrednom rastu, prema izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju

Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock Ilustracija

Organizacija OECD inače okuplja 34 zemlje članice.

"U većini zemalja OECD-a, jaz između bogatih i siromašnih je na najvišem nivou za poslednjih 30 godina.

Danas, prosečna primanja deset odsto najbogatije >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << populacije u regionu OECD-a veća su 9,5 puta od prihoda 10 procenata najsiromašnije populacije, dok je tokom 80-ih godina prošlog veka taj odnos bio sedam prema jedan i otada je u konstantnom porastu", navodi se u izveštaju OECD-a, a prenosi agencija Frans pres.

Među članicama OECD-a nalaze se razvijene i zemlje u razvoju, među kojima države Evropske unije, ali i SAD, Turska, Meksiko i Japan.

Kina, Brazil i Indija nisu članice te organizacije.

Jaz između bogatih i siromašnih varira širom regiona OECD-a, pa je tako, prema izveštaju, nejednakost u mnogim zemljama kontinentalne Evrope i nordijskim zemljama znatno manja.

Sve veća nejednakost u primanjima negativno se odrazila na zemlje OECD-a, zbog čega je privredni rast Meksika i Novog Zelanda umanjen za preko deset procentnih poena, navodi se u izveštaju.

Istovremeno, prema računici OECD-a, veća jednakost pomogla je podizanju BDP-a po glavi stanovnika u Španiji, Francuskoj i Italiji u periodu pre izbijanja ekonomske krize.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.