Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Jun.2022, 15:31
Nafta poskupela na 124 dolara za barel
Cene nafte su porasle danas jer je ograničena globalna ponuda potisla u drugi plan zabrinutost trgovaca da će moguća recesija i restriktivne mere u Kini radi suzbijanja kovida pogoditi potražnju.
Globalno referentna nafta Brent za isporuku u julu (fjučers ugovori) poskupela je za 1,6 dolara ili za 1,31 posto na 123,9 dolara po barelu na trgovaju u 15:02 časa po našem vremenu, prema podacima sa portala oilprice.com.
Američka nafta WTI je skočila za 1,53 dolara, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << odnosno za 1,27 odsto, na 122,5 dolara za barel.
Nedovoljna tržišna ponuda nafte se pogoršala usled pada izvoza iz Libije zbog političke krize u zemlji koja pogađa proizvodnju i luke. Drugi proizvođači iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) takođe imaju teškoće da ispune proizvodne kvote, dok se Rusija suočava sa naftnim embargom zbog rata u Ukrajini, prenosi Rojters.
"Nastavak smanjene ponude rafinisanih proizvoda na globalnom nivou, kao i nedostatak investicija koje bi omogućile povećanje isporuka iz članica OPEK-a ili iz drugih izvora, znači da izgubljena ruska proizvodnja nije ni blizu toga da bude pokrivena na globalnim tržištima", poručio je u belešci za klijente Džefri Halej, viši tržišni analitičar u brokerskoj kući Oanda.
Švajcarska UBS banka je podigla prognozu cene Brenta na 130 dolara po barelu do kraja septembra, i na prosečno 125 dolara za naredna tri kvartala posle septembra naspram ranije predviđanih 115 dolara za barel.
"Niske zalihe nafte, sve manje slobodnih proizvodnih kapaciteta i rizik od toga da će povećanje ponude kaskati za rastom potražnje u narednim mesecima naveli su nas da podignemo prognozu cena nafte", saopšteno je iz te banke.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Nafta poskupjela na 124 dolara za barel
Izvor: Nezavisne Novine, 14.Jun.2022
Cijene nafte su porasle danas jer je ograničena globalna ponuda potisla u drugi plan zabrinutost trgovaca da će moguća recesija i restriktivne mjere u Kini radi suzbijanja kovida pogoditi potražnju.






