Izvor: Blic, 21.Avg.2013, 10:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nafta opet pojeftinila
Naftni trgovci u SAD i Evropi ponovo su oborili cenu najvažnije energetske sirovine, a analitičari navode da se to dogodilo u klimi iščekivanja oko očekivane odluke centralne banke SAD (Fed) da prvi ublaži, a potom i ukine stimulativni program za najveću svetsku privredu.
Cena nafte, za oktobarski termin isporuke, na Merkantilnoj berzi u Njujorku opala je 36 centi, na 104,75 dolara za barel, dok je naftni barel na Londonskoj berzi koštao 109,80 dolara, ili 35 centi manje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nego krajem prethodnog poslovanja.
Trgovci na berzi u Njujorku danas će pažljivo analizirati saopštenje Fed-a, koji bi trebalo da objavi da li i kada će se američka centrobanka odlučiti za kresanje stimulativnog programa u mesečnoj vrednosti od 85 milijardi dolara.
Očekuje se da zbog pozitivnih izveštaja o stanju zdravlja američke privrede centralna banka SAD “pripremi” investitore za postepeno ukidanje masovnog otkupa državnih obveznica s ciljem da se uveća likvidnost bankarskog sistema.
Najranije bi takva mera mogla da se primenjuje, kako se naglašava u izveštaju agencije AP, od početka idućeg meseca.
Stimulativna politika Fed-a, koja se primenjuje praktično od izbijanja velike finansijske krize, podstakla je rekoradan pad kamatnih stopa u SAD, ali i mnogim drugim zemljama, dok bi ublažavanje i ukidanje takvog programa uticalo na pojeftinjenje nafte, a verovatno i drugih vitalnih sirovina, tvrde eksperti na koje se poziva AP.
Najčitanije SADA:
Nafta ponovo pojeftinila
Izvor: GdeInvestirati.com, 21.Avg.2013
NEW YORK/ LONDON - Naftni trgovci u SAD i Evropi ponovo su oborili cenu najvažnije energetske sirovine. Read More..












