Nadbantić: NSZ će nastojati da poveća zapošljavanje

Izvor: Blic, 07.Jun.2014, 18:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nadbantić: NSZ će nastojati da poveća zapošljavanje

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Siniša Nadbantić najavio je danas agresivniji i energičniji pristup te službe prema poslodavcima i nezaposlenima, kojih u Srbiji ima oko 780.000, kako bi se već tokom ove godine povećalo zapošljavanje u Srbiji.

Nadbantić je rekao Tanjugu će NSZ do kraja ovog meseca završiti proces unutrašnje organizacije i da će NSZ uskoro biti poput zavoda ili javnih servisa tog tipa u zemljama EU.

NSZ i Ministarstvo za >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja organizovalo je danas u Beogradu, na početku Knez Mihailove ulice, manifestaciju posvećenu pitanjima zapošljavanja, a građanima je bila omogućena direktna komunikacija sa predstavnicima NSZ.

On je kazao da je NSZ pripremila analizu potreba tržišta rada Srbije kako bi se povećalo zapošljavanje i najavio da će ta zanačajna analiza biti gotova za nedelju dana.

Direktor NSZ je kazao da je ove godine ostvaren napredak u kontaktima sa poslodavcima i da je pomenuta analiza i napravljena u saradnji sa Unijom poslodavaca Srbije, Savetom stranih investitora, zanatskim udruženjima i regionalnim privrednim komorama.

Prema njegovim rečima, na osnovu te analize biće obučavani nezaposleni kako bi poslodavci dobili obučene radnike, što će biti finansirano u toku ove godine sredstvima IPA fonda u iznosu od 6,5 miliona evra.

On je dodao da je Nacionalnoj službi zapošljavanja već uplaćen deo tih sredstava od 3,8 miliona evra.

- Do kraja godine treba da usvojimo planirane modele da bi u 2015. u saradnji sa poslodavcima povećali učešće na tržištu rada Srbije ili lokalnom tržištu bar za 10 do 15 odsto - istakao je Nadbantić.

NSZ će pojačati aktivnosti kroz centre za profesionalno informisanje i selekciju nezaposlenih lica i ove godine planira da otvori takve centre u svim filijalama u Srbiji i centre za karijerno vođenje i savetovanje.

Nadbantić je kazao da će podržati eventualno pokretanje javnih radova za sanaciju oštećenja od poplava, ukoliko se vlada za to bude odlučila.

On je naveo da prema podacima Evrostata u Srbiji ima 20,8 odsto nezaposlenih, što je nešto manje nego u istom periodu prethodne godine.

Direktor NSZ je kazao da se u periodu april - novembar očekuje pad nezaposlenosti u proseku od 0,5 do 0,8 odsto mesečno, zbog aktivnosti poslodavaca i sezonskih poslova.

Program javnih radova, u cijoj realizaciji NSZ ima dugogodišnje iskustvo, najbolje je rešenje za brz i efikasan oporavak zemlje, kažu u NSZ.

Istovremeno, angažovanje nezaposlenih sa evidencije NSZ, prvenstveno ugroženih i ranjivih kategorija, na sanaciji, rehabilitaciji, rekonstrukciji i izgradnji infrastrukture i u drugim sektorima od opšteg društvenog interesa, doprineće njihovom ekonomskom osamostaljivanju.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.