Izvor: NoviMagazin.rs, 18.Okt.2015, 12:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NUNS: SNS sprovodi pritisak na javni servis
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je danas da Srpska napredna stranka (SNS), saopštenjem povodom gostovanja glavnog i odgovornog urednika Danasa Zorana Panovića u Drugom dnevniku RTS-a, vrši otvoren pritisak na uredjivačku politiku javnog servisa i pokazuje da ne shvata koncept javnog servisa.
"NUNS upozorava SNS da je obaveza novinara da sagovorniku postavi pitanja o najvažnijim društvenim temama, a da je suština postojanja javnog servisa, i medija >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << uopšte, stvaranje mogućnosti da se čuju različita mišljenja", navodi se u saopštenju NUNS-a.
Urednik Danasa Zoran Panović izjavio je u subotu na RTS-u da je premijer Aleksandar Vučić režirao politički napad na ambasadora Velike Britenije Denisa Kifa na proslavi sedmogodišnjice rada svoje stranke. Panović je ocenio da je Vučić morao da zna šta će u svom govoru poručiti režiser Emir Kusturica, koji je kritički govorio o ulozi Britanije u odnosu prema Srbiji.
SNS je ocenila da su "optužbe RTS-a i Panovića" skandalozne i dodala da Vučić nije i nikada neće kontrolisati govore svojih prijatelja i gostiju.
"Režije i predstave ćemo uvek ostaviti RTS-u i raznim Panovićima", navela je SNS.
NUNS je dodao da je SNS, vrednosnim izjednačavanjem stava sagovornika i pitanja voditelja Dnevnika, uz generalnu kvalifikaciju da su to "opužbe RTS-a", pokazala da ne shvata koncept javnog servisa koji mora biti otvoren za svaku vrstu društvenog dijaloga.
"NUNS je veoma zabrinut zbog ovakvih reakcija SNS-a i ignorisanja osnovnih postavki slobode javnog izražavanja kao osnova demokaratije u svakom društvu. Srpska napredna stranka je najuticanija politička partija u Srbiji i njen stav prema medijskim slobodama je veoma značajan za ukupnu atmosferu na medijskoj sceni", navodi se u reagovanju NUNS-a.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka
SNS: NUNS je odavno zavisno udruženje DS-a
Izvor: Blic, 18.Okt.2015
Srpska napredna stranka (SNS) navela je u svom saopštenju da je "Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) odavno zavisno udruženje Demokratske stranke (DS)"...Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ocenilo je danas da je SNS saopštenjem povodom gostovanja glavnog i odgovornog urednika "Danasa"...

















