Izvor: B92, 25.Sep.2012, 14:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NUNS: Nedopustiva hajka tabloida
Beograd -- Nezavisno udruženje novinara Srbije upozorava da se sve češće u tabloidima, pod maskom borbe protiv korupcije, sprovode hajke i kampanje protiv pojedinaca.
Time se kako saopštava NUNS dramatično urušava ugled novinarske profesije i nastavlja praksa zloupotrebe medija. U saopštenju se navodi da je tabloidno novinarstvo legitimno, ali da mediji ne smeju na sebe da preuzimaju ulogu tužilaca i sudija, i da stvaraju u društvu atmosferu linča, histerije i mržnje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />"Način na koji pojedini srpski mediji danas izveštavaju o aktuelnim korupcionaškim i drugim aferama neodoljivo podseća na vreme pre ubistva premijera Zorana Djindjića. Stvaranje takve atmosfere, sasvim sigurno, neće biti od pomoći u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala", navodi NUNS, i upozorava da medijska haranga može imati za posledicu i ugrožavanje bezbednosti gradjana.
NUNS podseća da je i pre izbora, a naročito u vreme predizborne kampanje, u više navrata pozivao medije da se drže profesionalnih standarda i da ne podležu pritiscima.
"Zabrinjava što se situacija od tada nije poboljšala, nego čak pogoršala. Smatramo da je poštovanje standarda novinarske profesije od ključnog značaja za učvršćivanje demokratije i ljudskih i gradjanskih prava i sloboda u Srbiji", navodi se u saopštenju.
To udruženje je pozvalo kolege-novinare da učine sve što je u njihovoj moći da se zaustavi dalje urušavanje kredibiliteta profesije.














