NEĆE MENE, NIKADA NISAM BOLESTAN Dr Kisić objašnjava koji sve tip ponašanja nas može dovesti do karantina

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Avg.2020, 10:30

"NEĆE MENE, NIKADA NISAM BOLESTAN" Dr Kisić objašnjava koji sve tip ponašanja nas može dovesti do karantina

Pošto se bliži polazak u školu, postojaće tim osnovan od strane Batuta koji će na dnevnom nivou da prati dešavanja

Ako se posmatra učestalost kovida u poslednje dve nedelje u zemljama Evrope, Srbija je zemlja sa povoljnijom epidemiološkom situacijom.

- Odlazak u svaku od tih zemaja je rizik za ulazak infekcije u našu zemlju. Apelujemo na sve naše građane koji dolaze na odmor da poštuju sve mere i naročito kada se vrate u zemlju da naredne dve nedelje budu >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << posebno obazrivi i poštuju mere. Ne treba da čekamo skok obolelih da bismo doneli mere - rekla je prof dr Darija Kisić Tepavčević.

U prilog tome dr Kisić je rekla da se nije mnogo promenilo osim što se pokazalo da su mere koje je uveo Krizni štab dale efekta.

.

- Mere koje će se preduzimati će zavisiti od škole do škole. Nastava je tako organizovana da neće moći da dođe do prenošenja čak i da se neko dete razboli. Radiće se epidemiološko istraživanje u svakoj mogućoj situaciji. Bićemo predostrožniji zato što je koronavirus takav kakav jeste. Izostanak iz škola će biti bitan pokazatelj. Zbog asimptomatskih slučajeva, svi treba da se ponašamo kao da smo asimptomatski nosioci infekcije. Treba da se shvati da je to novi način življenja - podvukla je ćlanica Kriznog štaba.

Mere su u odnosu na prvi pik infekcije nešto promenjene. Za razliku od prvog pika sada osim hospitalizacije postoji i mera kućne izolacije.

- Kada imamo kliničko smirivanje bolesti, osoba se otpušta. Nije neophodno kao što je nekada bilo potrebno da se radi testiranje. Posle boravka u bolnici potrebno je da osoba provede još dve nedelje u izolaciji i nakon toga odlazi na pregled kod svog lekara. Ukoliko ne bude problema, može da se vrati na posao - navodi dr Kisić.

Isto tako, kako kaže, oni sa blagom slikom treba da provedu dve nedelje u kući. Ukoliko lekar indikuje da treba da se radi testiranje onda se radi. Ako se ne pojave simptomi za te dve nedelje, idu na pregled kod svog lekara i na osnovu toga se donose dalje odluke.

- Zbog velike zainteresovanosti naručili smo 350 hiljada doza i još 150 hiljada vakcina protiv gripa možemo da proizvedemo. Vakcinacija treba da počne polovinom oktobra, tad je najoptimalnije - istakla je dr Kisić Tepavčević.

Kada vakcina protiv koronavirusa bude dostupna u Srbiji postoje uhodani mehanizam proverenosti. To radi Agencija za lekove i medicinska sredstva i to, prema rečima dr Kisić Tepavčević može da potraje više nedelja.

Kada je reč o odlascima u bioskope i pozorišta koji počinju sa radom, dr Kisić Tepavčević je rekla da je potrebno doći ranije kako bi se izbegli redovi i gužve na ulazima, da se nose maske, da se obriše iz glave "neće mene", "nikada nisam bio bolestan".

"NEĆE MENE, NIKADA NISAM BOLESTAN" Dr Kisić objašnjava koji sve tip ponašanja kod ljudi nas može dovesti do karantina

Centralna klima u hotelima, bioskopima i drugim objektima nije toliko značajno za viruse, pre za bakterije, ali "može da bude potencijalni izvor rizika". U svakom slučaju je, kako kaže, mnogo bezbednija prirodna ventilacija.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.