Muzičari koji su u bivšoj SSSR bili opasni za mlade

Izvor: Radio 021, 12.Jul.2015, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muzičari koji su u bivšoj SSSR bili "opasni" za mlade

U bivšem SSSR-u je osamdesetih promovisana teza da je Hulio Iglesijas neofašista, dok Tina Tarner navodno promoviše seksualni razvrat.

Portal Open Culture podsetio je na odličnu knjigu Alekseja Jurčaka "Everything Was Forever, Until It Was No More: The Last Soviet Generation" iz 2005. koja se bavi "paradoksima života u kasnom socijalizmu SSSR-a", od kojih je jedan tada, a naročito iz današnje perspektive na ivici parodije: lista zapadnjačkih muzičara i bendova koji kvare >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << komunističku mladež koju je sastavila omladinska organizacija Komsomol.

Godine 1985. još se činilo kako će, uprkos problemima, SSSR trajati večno, što se vidi i po zabavnoj činjenici da je organizacija komunističke omladine Komsomol vodila ljutu bitku protiv pop i rok muzike koja je dolazila s imperijalističkog zapada i kvarila marksistički moral sovjetske mladeži.

Komsomol je tako sastavio i objavio listu 38 pop-rok izvođača koje su označili kao opasne za sovjetsku mladež, u suštini ne toliko različit postupak kao brojne propovedi američkih pastora koje su Elvisa Prislija proglašavali sotonom, a rok muziku sredstvom navođenja mladih na grijeh. No u SSSR-u su takve liste mogle imati mnogo teže posledice pa se moglo nastradati ako u posedu imaš ploču, na primjer grupe The Clash jer su komsomolci zaključili da ovaj britanski (i vrlo levičarski) bend svojom muzikom širi nasilje.

Pink Floyd se pak komsomolcima zamerio jer "iskrivljuje sovjetsku spoljnu politiku" zbog kritika sovjetske invazije Avganistana, Depeche Mode je bend koji izaziva nasilje, što se zamera još i grupi Blondie (ali ne i da su erotični), Village People, Iron Maiden (njima i jer se bavi opskurnom religioznošću), Scorpionis i drugima.

Seksualni razvrat su, po komsomolcima, promovisali Tina Tarner, Originals i Junior English, dok je postojala i kategorija preterane erotizacije, za šta su “krivi” Dona Samer i Bohanon. Hulio Iglesijas je pak proglašen neofašistom.

Lista je sastavljena kako bi se komsomolcima pomoglo da uspešnije patroliraju sovjetskim diskotekama i prate pušta li se u njima ta zlokobna imperijalistička muzika. Kako se napominje u knjizi "Everything Was Forever, Until It Was No More", Komsomol je ubrzo shvatio da gubi bitku s pop kulturom pa je počeo sponzorisati ruske rok bendove, ali bilo je već kasno.

SSSR je samo pet-šest godina kasnije prestao da postoji.

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.