Miljenić: Nema povlačenja tužbe za genocid

Izvor: RTS, 21.Feb.2014, 19:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Miljenić: Nema povlačenja tužbe za genocid

Više nema šanse za povlačenje tužbe za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, kaže hrvatski ministar pravde Orsat Miljenić. Zastupnici spremni da odbrane hrvatsku tužbu, ali i da odgovore na srpsku protivtužbu, poručuje šef hrvatskog pravnog tima Vesna Crnić Grotić.

Hrvatski ministar pravde Orsat Miljenić poručio je da više nema šanse za povlačenje tužbe za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

"Ne bih govorio >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << o odustajanju, takva šansa više ne postoji. Postavili smo uslove koji nisu ispunjeni, pa tužba i postupak idu dalje", rekao je Miljenić hrvatskim novinarima na brifingu uoči početka usmene rasprave pred sudom u Hagu 3. marta.

Miljenić je, kako je prenela agencija Hina, naglasio da Hrvatska veruje u uspeh tužbe protiv Srbije. "Očekujem da ćemo prikazati šta se stvarno dogodilo, šta je ko kome napravio i da ćemo na kraju uspeti", rekao je ministar.

Miljenić je očekuje da će pravni zastupnici Hrvatske i svedoci rasvetliti deo hrvatske istorije koji nije rasvetljen u postupcima pred Haškim tribunalom i domaćim sudovima. Istakao je da "Vukovar nije samo Ovčara, već čitav niz mesta gde su se događali zločini".

"To se nažalost dogodilo, ljudi su stradali i jedna od satisfakcija jeste da počinitelji odgovaraju i da se prikaže šta se stvarno dogodilo", rekao je Miljenić.

Šef hrvatskog pravnog tima Vesna Crnić Grotić rekla je da su zastupnici spremni da odbrane hrvatsku tužbu, ali i da odgovore na srpsku protivtužbu.

Hrvatsku će na usmenoj raspravi, uz Crnić Grotić, zastupati pomoćnica ministarke spoljnih poslova Andreja Metelko Zgombić, načelnica u Ministarstvu pravosuđa Jana Šparo, profesori međunarodnog prava iz Zagreba Maja Seršić i Davorin Lapaš, profesor Mirjan Damaška sa univerziteta Jejl, kao i američki advokat Luka Mišetić, koji je pred sudom u Hagu zastupao hrvatskog generala Antu Gotovinu.

Pomagaće i britanski advokati i profesori specijalizovani za međunarodno pravo Džejms Kroford, Filip Sends i Kir Starmer.

Hrvatska je 1999. tužila Srbiju za genocid tokom sukoba 1991-1995, a Srbija je 2010. odgovorila protivtužbom za genocid nad Srbima u Hrvatskoj.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.