Marković: Biće teško izbeći članstvo Kosova u Unesko

Izvor: NoviMagazin.rs, 12.Okt.2015, 20:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Marković: Biće teško izbeći članstvo Kosova u Unesko

Potpredsednik Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije i istoričar Predrag Marković ocenio je večeras da će biti "teško izbeći članstvo Kosova u Unesko" i dodao da "politička logika nije u isto vreme istorijska i ljudska pravda".

Ta politička logika, prema kojoj Albanci treba da čuvaju naše svetinje na Kosovu i Metohiji, jer će ih navodno oni bolje čuvati, jeste jedna izvitoperena politička logika, jedna nepravda koja se sprema i koja može biti izbegnuta samo >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << čudom, rekao je Marković novinarima u Nišu.

On je rekao "da mi opravdano strepimo, jer naše spomenike hoće da čuvaju oni koji su ih uništavali u pogromu pre 10 godina, "a to je isto kao kada vuku date da čuva jariće".

"Uništavanje srpskih spomenika na Kosovu i Metohiji pokazuje da to nije država, niti je civilizovano društvo, niti da postoji elementarna civilizovana svest", kazao je Marković.

Sa stanovišta zapadnih sila, prema Markovićevim rečima, prijem Kosova u Unesko je jedan logičan korak posle priznavanja Kosova kao države.

"Postoji jedan logičan problem. Ako su oni priznali Kosovo kao državu, kako da ne priznaju njegov kapacitet i da ne čuvaju spomenike. Kada ne bi primili Kosovo u Unesko onda bi to značilo da time poništavaju svoju ulogu u priznavanju Kosova kao države", dodao je on.

Marković je rekao "da bi naša zemlja mogla možda da prijem Kosova u Unesko vezuje za pregovore u Briselu i da, ako imamo srca i srčanosti, tu nešto zatežemo ili da se traži neka alternativna strategija".

Govoreći o realnom roku za prijem Srbije u EU, Marković je rekao da postoje dva roka i da se oni vezuju za budzetske cukluse EU.

Jedan rok je 2020. godina za koji Marković misli da smo "malo zaksnili", a drugi je 2027. godina i da je period između 2025. i 2027. realan rok kada Srbija može da uđe u EU.

Marković je u Nišu prisustvovao obeležavanju 25. godišnjice od osnivanja Gradskog odbora SPS.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.