Markač svedočio o ubistvu Srba

Izvor: B92, 14.Jan.2014, 16:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Markač svedočio o ubistvu Srba

Zagreb -- Ratni komandant hrvatske specijalne policije i pomoćnik ministra policije Mladen Markač svedočio je na suđenju u Zagrebu za zločin u selu Grubori kod Knina.

U ovom selu je, posle akcije "Oluja" u avgustu 1995. godine, ubijeno šestoro starijih srpskih civila.

Markač je rekao da mu je taj slučaj dobro poznat, jer je zbog njega bio u haškom pritvoru.

Markač je, podsetimo, u Hagu oslobođen krivice za ratne zločine tokom i posle vojno-policijske akcije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Oluja" u avgustu 1995.

Za zločin u Gruborima gde je ubijeno šestoro starijih civila srpske nacionalnosti, pred zagrebačkim Županijskim sudom sudi se bivšim pripadnicima specijalne policije Franji Drlji i Boži Krajini. U tom slučaju bio je optužen i Igor Beneta čije je telo 2011. pronađeno obešeno u šumi na području Zadra, a u delu javnosti se nagađa da je ubijen.

Mladen Markač svedočio je danas da su vojska i policija vodili akciju čišćenja terena, jer je postojala opasnost od zaostalih terorista i mina. Naglasio je da za Grubore nije znao dok ga za taj slučaj narednog dana nije pitao general Zvonimir Červenko.

"Naša je policija dobila dojavu o paljevini, ali nisu znali za žrtve", rekao je Markač i dodao da su specijalci imali naredbu da evidentiraju civile na tom području i da ih u slučaju sukoba izmeste.

Pred zagrebačkim sudom trebalo je da svedoči i general Ivan Čermak, koji je u Hagu takođe oslobođen krivice za zločine tokom i posle "Oluje", ali njemu nije dostavljen sudski poziv.

Tužilaštvo tereti bivše pripadnike specijalne policije da su 25. avgusta 1995. u Gruborima ubili šestoro starijih srpskih civila i to u vreme kada je grupa specijalaca obezbeđivala put "Voza slobode" kojim je nakon "Oluje" u Split išao hrvatski državni vrh na celu s tadašnjim predsednikom Franjom Tuđmanom.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Markač svedočio o zločine u Gruborima kod Knina

Izvor: Mondo, 14.Jan.2014

Ratni komandant hrvatske specijalne policije i pomoćnik ministra policije Mladen Markač svedočio je danas na suđenju..

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.