Izvor: Blic, 28.Apr.2013, 11:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Maduro pet sati razgovarao sa Fidelom Kastrom
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro prvi put posetio je kao šef države Kubu i tokom posete u subotu pet sati razgovarao sa nekadašnjim dugogodišnjim kubanskim liderom Fidelom Kastrom, javile su danas agencije.
"Pet sati sam proveo sa Fidelom, razgovarali smo o 'komandanteu' (nedavno preminulom venecuelanskom predsedniku Ugu) Čavesu, sećajući se kako su ta dva čoveka (Kastro i Čaves) uspeli da izgrade odnose između naših zemalja koje prevazilaze okvire strateškog saveza >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << - to su bratski odnosi“, rekao je Maduro posle razgovora sa liderom kubanske revolucije.
Fidela je, kako prenosi agencija RIA Novosti, nazvao "nepobedivim komandantom“ Latinske Amerike, iz čijeg je iskustva učio i sam Čaves.
"Tako i mi, čavesovci, revolucionari 21. veka, nastavljamo Ccavesovo delo“, rekao je predsednik Venecuele.
Glavni rezultat Madurove posete Kubi je potpisivanje niza bilateralnih sporazuma koji se odnose na 51 projekat saradnje u različitim oblastima.
Rojters prenosi Madurove reči da će dve zemlje ove godine uložiti dve milijarde u “socijalni razvoj”, ali da nije jasno da li se to odnosi na projekte iz sporazuma, o kom je malo saopšteno, ili na neke druge poslove.
Tokom boravka u Havani, venecuelanski predsednik je sa aktuelnim liderom Kube, Raulom Kastrom, učestvovao u radu redovnog zasedanja medjuvladine komisije za saradnju, navode agencije.
Trenutno je Venecuela glavni politički i ekonomski saveznik Kube.
Prema sporazumu potpisanom pre jednu deceniju, Karakas dnevno isporučuje ostrvskoj državi vise od 100.000 barela nafte, što se delimično kompenzuje uslugama više od 40.000 kubanskih stručnjaka - medicinara, predavača, tehničkih i sportskih eksperata.
Godišnja robna razmena izmedju dve zemlje premašuje osam milijardi dolara.
Najčitanije SADA:











